Ceny materiałów budowlanych 2023 - cement i wapno najbardziej w górę. Co dalej?

Ceny materiałów budowlanych w lutym 2023 w porównaniu z lutym 2022 wzrosły we wszystkich 20 grupach towarowych. Najbardziej, o 38% wzrosły ceny wapna i cementu. Dalej jest sucha zabudowa z wynikiem 25%. Czy ceny materiałów budowlanych nadal będą rosły? Jakie są prognozy?
Spis treści
Ceny materiałów budowlanych luty 2023
Przedstawiamy analizę cen materiałów budowlanych Grupy PSB, śledzącej ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Ceny w lutym 2023, w stosunku do lutego 2022, wzrosły średnio o 15%.
Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych:
- cement, wapno (+38%),
- sucha zabudowa (+25%),
- ściany, kominy (+19%),
- wykończenia (+18%),
- farby, lakiery (+18%),
- płytki, łazienki, kuchnie (+17%),
- chemia budowlana (+16%),
- ogród i hobby (+16%),
- stolarka (+13%),
- instalacje, ogrzewanie (+13%),
- dachy, rynny (+13%),
- izolacje wodochronne (+13%),
- narzędzia (+12%),
- wyposażenie, AGD (+12%),
- dekoracje (+9%),
- oświetlenie, elektryka (+8%),
- izolacje termiczne (+7%),
- otoczenie domu (+6%),
- płyty OSB, drewno (+2%).
Ceny w okresie I-II 2023, w porównaniu z analogicznym okresem 2022, średnio wzrosły o 16%.

Ceny materiałów budowlanych - prognozy na 2023
Zmiany cen materiałów to już codzienność dla polskich firm budowlanych. Obecnie można odnotować nieco dłuższe okresy stabilizacji, jednak producenci materiałów budowlanych już teraz zapowiadają, że w 2023 ceny wzrosną średnio o blisko 20% - wskazuje Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.
- Wszystko przez rosnące koszty energii i transportu. Ten ostatni do tej pory był elementem realizacji zamówienia. Teraz przez podwyżki cen paliwa stanowi już nawet 20% kosztów materiałów budowlanych. Jednak zdecydowanie najszybciej rosną koszty zatrudnienia. Systematyczne podwyżki wynagrodzeń przekładają się na wyższe ceny metra kwadratowego wykonanej elewacji - dodaje prezes SWE.
Na razie cena jednego metra sześciennego styropianu elewacyjnego jest niższa niż w ostatnich miesiącach, i to nawet o 10 zł. Inaczej wygląda cena wełny mineralnej, która powoli zaczyna rosnąć. Także chemia budowlana idzie w górę i, jak zapowiadają jej producenci, w przyszłym roku cena wzrośnie średnio o 17% - przewiduje Grzegorz Tymoszewski.