Ceny energii elektrycznej w październiku 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce

2022-11-08 13:26
Ceny energii elektrycznej w październiku 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce
Autor: Gettyimages Ceny energii elektrycznej w październiku były niższe w porównaniu do września 2022

W październiku 2022 cena energii elektrycznej na rynku SPOT wyniosła w UE średnio niecałe 166 euro za 1 MWh. W Polsce cena energii elektrycznej utrzymywała się wokół 137 euro. Średnia cena zakupu energii elektrycznej dla kontraktów na 2023 w Europie wynosiła nieco ponad 349 euro, w Polsce - 234 euro za 1 MWh.

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała analizę średnich cen energii elektrycznej.

Ceny energii elektrycznej niższe w październiku

Średnia cena energii na rynku SPOT (rynek finansowy, na którym transakcje są opłacane w momencie ich zawarcia; cena na rynku SPOT jest określona w momencie zawierania transakcji) w październiku 2022 w Europie spadła o 48% w stosunku do września i wyniosła 165,98 EUR/MWh. W Polsce cena energii elektrycznej była niższa o ponad 22% m/m, co oznacza, że za energię trzeba było zapłacić 136,99 EUR/MWh.

Eksperci tłumaczą spadek cen energii elektrycznej sprzyjającymi warunkami pogodowymi. Październik był dużo cieplejszy niż przeciętnie.

Ceny energii elektrycznej w październiku 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce
Autor: Energy Solution W Polsce za energię elektryczną w październiku 2022 płacono średnio 137 euro za MWh Link: KLIKNIJ, aby powiększyć

Na ceny energii elektrycznej mają też wpływ spadki cen gazu ziemnego oraz łatwiejsze dla systemów elektroenergetycznych warunki operowania. W Polsce takich wartości rynku SPOT nie obserwowano od maja br.

Limity dla wytwórców wprowadzone zmianą regulacji dotyczącą rynku bilansującego pozwalają na związanie ceny energii elektrycznej z kosztem jej wytworzenia. Dlatego Impuls cenowy rynku bilansującego przeniósł się na rynek spotowy i, w dużej mierze, na rynek terminowy. Ten ostatni jednak jest niestety pod presją nowych regulacji, które nie są dobrze odbierane przez rynek. Brak finalizacji prac nad rozporządzeniem do ustawy powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla większości uczestników rynku energii elektrycznej w Polsce.

Ceny energii elektrycznej w kontraktach na 2023

Średnia cena energii elektrycznej dla kontraktów terminowych na 2023 r. wyniosła w Europie 349,07 EUR/MWh i była niższa od wrześniowej o 15,7%. W Polsce średnia cena energii w październiku 2022 wyniosła 234,03 EUR/MWh, czyli spadła o niecałe 38% w porównaniu m/m

Rynki odzwierciedlały przede wszystkim sprzyjające warunki atmosferyczne (dużo cieplejszy niż przeciętnie październik, prognozy łagodnej zimy, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na gaz ziemny i energię elektryczną).

Na pewno znaczenie miały taniejący gaz ziemny i węgiel kamienny. Spadki na polskim rynku były większe niż dla średniej europejskiej i wyniosły 37,7%. Największe znaczenie mają regulacje powstrzymujące polskie spółki wytwórcze przed narzucaniem ponadnormatywnych marż.

Trzeba jednak zauważyć, że niepewność regulacyjna wywołana wprowadzaniem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku skutkuje chaosem w zakresie zarówno rynku hurtowego (zanik płynności na TGE), jak i w części detalicznej (niepewność sprzedawców wyrażona ograniczonym ofertowaniem sprzedaży energii elektrycznej dla szeregu podmiotów).

Ceny energii elektrycznej w październiku 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce
Autor: Energy Solution W Polsce spółki handlujące energią elektryczną oczekiwały w październiku 234 euro za 1 MWh Link: KLIKNIJ, aby powiększyć

Rachunki za prąd i gaz w stolicach Unii Europejskiej wzrosły dwukrotnie

Z raportu Household Energy Price Index (HEPI), opublikowanego 7 listopada 2022, wynika natomiast, że rachunki za prąd i gaz w 2022 roku w Europie wzrosły już niemal dwukrotnie.

Opłaty za gaz wzrosły średnio o 111%; rachunki za prąd - o 69% w porównaniu do października 2021 roku. Średnio więc rachunki za te źródła energii wzrosły w stolicach europejskich o 90%.

W raporcie przeanalizowano ceny energii we wszystkich stolicach Unii Europejskiej oraz w niebędących członkami wspólnoty Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Ukrainie oraz Szwajcarii.

Największy wzrost cen prądu odnotowano w Dublinie (44%), Rzymie (30%) i Wiedniu (24%). Do największego skoku cen gazu doszło z kolei w Rzymie (170%), mieście Luksemburg (64%) oraz w Lizbonie (58%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej