Ceny energii elektrycznej w listopadzie 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce
W listopadzie 2022 cena energii elektrycznej na rynku SPOT wyniosła w UE średnio nieco ponad 187 euro za 1 MWh. W Polsce cena energii elektrycznej utrzymywała się wokół 174 euro. Średnia cena zakupu energii elektrycznej dla kontraktów na 2023 w Europie wynosiła nieco ponad 305 euro, w Polsce - 234 euro za 1 MWh.
Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała analizę średnich cen energii elektrycznej.
Ceny energii elektrycznej wyższe w listopadzie
Średnia cena energii na rynku SPOT (rynek finansowy, na którym transakcje są opłacane w momencie ich zawarcia; cena na rynku SPOT jest określona w momencie zawierania transakcji) w listopadzie 2022 w Europie wzrosła o 13% w stosunku do października i wyniosła 187,24 EUR/MWh. W Polsce cena energii elektrycznej była wyższa o ponad 27% m/m, co oznacza, że za energię trzeba było zapłacić 174,05 EUR/MWh.
Listopad cechował się stabilizacją cen nośników energii, a największy wpływ na rynki hurtowe miał okres zapowiadanej w grudniu zimy.
Pierwsza połowa listopada cechowała się niższym zapotrzebowaniem krajowego systemu elektroenergetycznego i wyższym poziomem generacji OZE ze źródeł niesterowalnych (wiatr, słońce). Średni hurtowy koszt energii elektrycznej według notowań pierwszego fixingu wyniósł w tym okresie niespełna 649 zł/MWh (1-15 XI).
Druga część miesiąca to spadek temperatur i obniżenie nasłonecznienia (wzrost zapotrzebowania) przy dużo niższej generacji wiatrowej. Ten okres rozliczył się poziomem 976 zł/MWh (+50% vs pierwsza połowa miesiąca).
Poziom wyłączeń z pracy głównych bloków polskich elektrowni był znaczący, ale niższy niż w najgorszych momentach tego roku. Zakładając, że prognozy pogody na pierwszy kwartał 2023 r. się sprawdzą i będziemy mieli do czynienia z relatywnie ciepłą zimą, to w połączeniu z choćby średnim poziomem wietrzności, system powinien poradzić sobie z ciągłością dostaw.
Ceny energii elektrycznej w kontraktach na 2023
Średnia cena energii elektrycznej dla kontraktów terminowych na 2023 r. wyniosła w Europie 305,69 EUR/MWh i była niższa od październikowej o -12,4%. W Polsce średnia cena energii w listopadzie wyniosła 234,28 EUR/MWh, kształtując się na podobnym poziomie, jak w miesiącu ubiegłym (234,03 EUR/MWh).
Do połowy miesiąca europejskie rynki hurtowe energii elektrycznej, węgla kamiennego i gazu ziemnego pogłębiały spadki w ruchu trwającym od czasu wyznaczenia maksimów cenowych latem. Druga połowa miesiąca upłynęła pod znakiem odrabiania części ze zdobytego przez wspomnianą falę spadkową dystansu.
Dla części krajów spadki na rynku terminowym w ujęciu miesięcznym był głębsze – m.in. we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Strefy cenowe do tej pory najtańsze, tj. kraje skandynawskie, kraje Półwyspu Iberyjskiego i Polska pozostały na praktycznie niezmienionych pułapach cenowych.
Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2023 r. kształtowały się w przedziale 915-1430 zł/MWh i należy to uznać, szczególnie w świetle krajowych zmian prawnych, stabilizacji cen nośników energii oraz relatywnej stabilizacji na rynku uprawnień do emisji, za bardzo dużą, i momentami trudną do wytłumaczenia, zmienność cen.
Rachunki za prąd i gaz w stolicach Unii Europejskiej wzrosły dwukrotnie
Z raportu Household Energy Price Index (HEPI), opublikowanego 7 listopada 2022, wynika natomiast, że rachunki za prąd i gaz w 2022 roku w Europie wzrosły już niemal dwukrotnie.
Opłaty za gaz wzrosły średnio o 111%; rachunki za prąd - o 69% w porównaniu do października 2021 roku. Średnio więc rachunki za te źródła energii wzrosły w stolicach europejskich o 90%.
W raporcie przeanalizowano ceny energii we wszystkich stolicach Unii Europejskiej oraz w niebędących członkami wspólnoty Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Ukrainie oraz Szwajcarii.
Największy wzrost cen prądu odnotowano w Dublinie (44%), Rzymie (30%) i Wiedniu (24%). Do największego skoku cen gazu doszło z kolei w Rzymie (170%), mieście Luksemburg (64%) oraz w Lizbonie (58%).