Ceny energii elektrycznej w listopadzie 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce

2022-12-13 13:58
Ceny energii elektrycznej w listopadzie 2022. Porównanie cen energii w Europie i Polsce
Autor: Gettyimages W Polsce średnia cena energii w listopadzie była wyższa o ponad 27% m/m

W listopadzie 2022 cena energii elektrycznej na rynku SPOT wyniosła w UE średnio nieco ponad 187 euro za 1 MWh. W Polsce cena energii elektrycznej utrzymywała się wokół 174 euro. Średnia cena zakupu energii elektrycznej dla kontraktów na 2023 w Europie wynosiła nieco ponad 305 euro, w Polsce - 234 euro za 1 MWh.

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała analizę średnich cen energii elektrycznej.

Ceny energii elektrycznej wyższe w listopadzie

Średnia cena energii na rynku SPOT (rynek finansowy, na którym transakcje są opłacane w momencie ich zawarcia; cena na rynku SPOT jest określona w momencie zawierania transakcji) w listopadzie 2022 w Europie wzrosła o 13% w stosunku do października i wyniosła 187,24 EUR/MWh. W Polsce cena energii elektrycznej była wyższa o ponad 27% m/m, co oznacza, że za energię trzeba było zapłacić 174,05 EUR/MWh.

Listopad cechował się stabilizacją cen nośników energii, a największy wpływ na rynki hurtowe miał okres zapowiadanej w grudniu zimy.

Pierwsza połowa listopada cechowała się niższym zapotrzebowaniem krajowego systemu elektroenergetycznego i wyższym poziomem generacji OZE ze źródeł niesterowalnych (wiatr, słońce). Średni hurtowy koszt energii elektrycznej według notowań pierwszego fixingu wyniósł w tym okresie niespełna 649 zł/MWh (1-15 XI).

Druga część miesiąca to spadek temperatur i obniżenie nasłonecznienia (wzrost zapotrzebowania) przy dużo niższej generacji wiatrowej. Ten okres rozliczył się poziomem 976 zł/MWh (+50% vs pierwsza połowa miesiąca).

Poziom wyłączeń z pracy głównych bloków polskich elektrowni był znaczący, ale niższy niż w najgorszych momentach tego roku. Zakładając, że prognozy pogody na pierwszy kwartał 2023 r. się sprawdzą i będziemy mieli do czynienia z relatywnie ciepłą zimą, to w połączeniu z choćby średnim poziomem wietrzności, system powinien poradzić sobie z ciągłością dostaw.

Ceny energii elektrycznej w kontraktach na 2023

Średnia cena energii elektrycznej dla kontraktów terminowych na 2023 r. wyniosła w Europie 305,69 EUR/MWh i była niższa od październikowej o -12,4%. W Polsce średnia cena energii w listopadzie wyniosła 234,28 EUR/MWh, kształtując się na podobnym poziomie, jak w miesiącu ubiegłym (234,03 EUR/MWh).

Do połowy miesiąca europejskie rynki hurtowe energii elektrycznej, węgla kamiennego i gazu ziemnego pogłębiały spadki w ruchu trwającym od czasu wyznaczenia maksimów cenowych latem. Druga połowa miesiąca upłynęła pod znakiem odrabiania części ze zdobytego przez wspomnianą falę spadkową dystansu.

Dla części krajów spadki na rynku terminowym w ujęciu miesięcznym był głębsze – m.in. we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Strefy cenowe do tej pory najtańsze, tj. kraje skandynawskie, kraje Półwyspu Iberyjskiego i Polska pozostały na praktycznie niezmienionych pułapach cenowych.

Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2023 r. kształtowały się w przedziale 915-1430 zł/MWh i należy to uznać, szczególnie w świetle krajowych zmian prawnych, stabilizacji cen nośników energii oraz relatywnej stabilizacji na rynku uprawnień do emisji, za bardzo dużą, i momentami trudną do wytłumaczenia, zmienność cen.

Rachunki za prąd i gaz w stolicach Unii Europejskiej wzrosły dwukrotnie

Z raportu Household Energy Price Index (HEPI), opublikowanego 7 listopada 2022, wynika natomiast, że rachunki za prąd i gaz w 2022 roku w Europie wzrosły już niemal dwukrotnie.

Opłaty za gaz wzrosły średnio o 111%; rachunki za prąd - o 69% w porównaniu do października 2021 roku. Średnio więc rachunki za te źródła energii wzrosły w stolicach europejskich o 90%.

W raporcie przeanalizowano ceny energii we wszystkich stolicach Unii Europejskiej oraz w niebędących członkami wspólnoty Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Ukrainie oraz Szwajcarii.

Największy wzrost cen prądu odnotowano w Dublinie (44%), Rzymie (30%) i Wiedniu (24%). Do największego skoku cen gazu doszło z kolei w Rzymie (170%), mieście Luksemburg (64%) oraz w Lizbonie (58%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej