BuroHappold Engineering z partnerami opracował unikatowy raport o zdrowiu i produktywności w zrównoważonych budynkach
Praktycznie każda inwestycja biurowa, realizowana w Polsce w ostatnich latach, jest certyfikowana w popularnych systemach BREEAM lub LEED. Również coraz więcej inwestorów publicznych decyduje się, aby ich obiekty przeszły ocenę wielokryterialną. Pojawiły się pierwsze osiedla mieszkaniowe z certyfikatem ekologicznym. Do tej pory jednak oceniano przede wszystkim wpływ budynku na środowisko. A jaki wpływ mają budynki na samopoczucie ludzi w nich przebywających i ich wydajność?
Międzynarodowe biuro projektowe BuroHappold Engineering, w ramach Construction Marketing Group, inicjatywy firm z branży budowlanej i nieruchomości komercyjnych, powołało techniczną grupę roboczą, składającą się z przedstawicieli Colliers International, Philips Lighting, Halton Oy, Ecophon Saint-Gobain oraz Skanska Property Poland do zweryfikowania i przystosowania na rynek polski globalnej metodologii pomiaru wpływu budynków na ich użytkowników. W skład grupy roboczej weszli specjaliści z takich obszarów jak kadry, marketing, inżynieria, architektura, akustyka oraz certyfikacja BREEAM i LEED.
Eksperci pracowali na raporcie „Health, Wellbeing and Productivity in Offices”, opublikowanym w 2014 r. przez World Green Business Council, pierwszym na świecie dokumencie, który zaproponował interdyscyplinarną metodologię pomiarów wpływu powierzchni biurowej na pracowników. Wnioski zostały zebrane w Białej Księdze zatytułowanej „Zdrowie i Produktywność w Zrównoważonych Budynkach”.
Biała Księga pokazuje przede wszystkim niski poziom świadomości w Polsce na temat wpływu zrównoważonych budynków na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracowników.
Rzeczywiste koszty ponoszone przez większość firm to koszty zatrudnienia, w tym pensje i świadczenia. Koszty te stanowią zazwyczaj około 90% kosztów operacyjnych. Ewentualna poprawa zdrowia lub produktywności pracowników może mieć dla pracodawcy dużo większe korzyści finansowe niż oszczędność energii i wody.
Biała księga zawiera syntezę najważniejszych informacji na temat wpływu zrównoważonego budownictwa na zdrowie i produktywność pracowników oraz przedstawia korzyści związane z zastosowaniem zielonych rozwiązań dla firm, takie jak spadek absencji, rotacji pracowników czy wzrost produktywności, co w dłuższej perspektywie znacząco wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstw.
Wskazuje także kluczowe czynniki inżynieryjne, na które powinni zwrócić uwagę najemcy i inwestorzy przy projektowaniu powierzchni biurowej. Wśród nich znalazły się: komfort cieplny, hałas i akustyka, dostęp do światła dziennego, jakość powietrza czy układ wewnętrzny budynku.
Należy również podkreślić, że wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań nawet do istniejących biurowców nie jest kosztowne! Biała księga daje gotowe narzędzia do analizy i metodologii pomiaru wpływu budynku na ludzi.
Biała Księga dostępna jest tutaj: http://issuu.com/constructionmarketinggroup/docs/zdrowie_i_produktywnosc