Budynki... przyjazne środowisku

2008-03-15 17:02

Tematem budownictwa energooszczędnego firma Abrys zajęła się po raz pierwszy. Powód? Bałagan w polskim prawodawstwie, a z drugiej strony bliski już termin wdrożenia unijnych przepisów, zmuszających do płacenia nie za metry kwadratowe, lecz jakość lokali. Konferencja "Budownictwo energooszczędne - prawo, technologia, praktyka" odbyła się 26 lutego 2008 roku.

Wydaje się, że ziarno padło na podatny grunt. Abrys organizował już konferencje z zakresu pro-środowiskowego inwestowania, ale dotyczyły one spraw takich jak planowanie energetyczne w mieście i gminie czy budowa i eksploatacja bezpiecznych składowisk odpadów. Konferencja poświęcona budownictwu zgromadziła około stu uczestników. Jak na jednodniowe wydarzenie to sporo, tyle osób zgłasza się bowiem tylko na imprezy, które trwają kilka dni. - Zgłoszenia przyjmowaliśmy jeszcze po oficjalnym zamknięciu listy - informuje Hanna Bielawska z Działu Szkoleń i Konferencji w firmie Abrys.

Dla osób, zainteresowanych kupnem lub wynajmem mieszkania, niewątpliwie ważna jest data 1 stycznia 2009 roku. Wtedy wchodzą w życie regulacje, wdrażające dyrektywę 2002/91/WE. Polski rząd włączył je w zakres znowelizowanego prawa budowlanego (data publikacji w Dzienniku Ustaw to 19 października 2007 roku - przyp. red.). - Ustawa nie wyczerpuje zapisów dyrektywy, tym niemniej można ją uznać za krok w kierunku ich wdrożenia do polskiego prawa - mówił Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, który rozpoczął cykl wykładów.

Od 1 stycznia 2009 roku obiekty, znajdujące się w obrocie rynkowym, będą musiały mieć świadectwa energetyczne. To, według jakich zasad będą one sporządzane, nie jest jeszcze pewne. Rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku ma być gotowe do końca marca. Charakterystyka będzie określała zapotrzebowanie na energię, wykorzystywaną do celów ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i oświetlenia wnętrz (to ostatnie dotyczy tylko budynków niemieszkalnych - przyp. red.). Zapotrzebowanie ma być jednak obliczane na podstawie tzw. normatywnych warunków użytkowania, a nie faktycznego zużycia. W dodatku, ocena budynku nie będzie jednoznaczna z oceną lokali. Może się np. zdarzyć, że poszczególne mieszkania - w tym samym budynku - będą miały różne klasy energetyczne. Zmienią się normy. Najważniejsza z nich, czyli PN-B-02025 - do obliczania zapotrzebowania energii na ogrzewanie i chłodzenie - zostanie zastąpiona przez normę PN-EN ISO 13790.

Sposób określania charakterystyki energetycznej i klasy energetycznej budynku


                                                                                                                                                  Źródło: Materiały konferencyjne

Zasady pro-środowiskowego inwestowania powinny być uwzględnione na każdym etapie powstawania projektu, a potem budynku. Przy czym trudniejsza jest modernizacja budynków już istniejących niż projektowanie nowych, które będą zużywały mniej energii - twierdzi dr inż. arch. Marcin Malinowski z International Initiative for Sustainable Built Environment (iiSBE). Zdaniem specjalisty negatywne oddziaływanie powstających dziś obiektów jest już mniejsze, jednak właśnie to budynków gotowych jest i będzie więcej. W ocenie ich jakości przydatna może się okazać metoda SBTool. Bierze ona pod uwagę od 150 do 240 kryteriów, a ogólny wynik rozwiązań technologicznych i architektonicznych jest dokonywany według: jakości środowiska wewnętrznego, obciążeń środowiska i wpływu na otoczenie, sprawności energetycznej, zużycia zasobów, opłacalności ekonomicznej i zagadnień społecznych. - Pojęcie zrównoważonego rozwoju jest mylnie kojarzone z ekologią, tymczasem chodzi o wzajemne oddziaływania pomiędzy przyrostem produkcji, jakością ludzkiego życia i jakością środowiska - tłumaczy Marcin Malinowski.

Zabytkowy Pałac Sobańskich w Warszawie poddano w latach 1999-2001 gruntownej termomodernizacji: dobudowano nową, spełniającą parametry termoizolacyjności ścianę osłonową i ocieplono część podziemną
Zintegrowany proces projektowania energetycznego omówiła dr hab. arch. Elżbieta Ryńska z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Składają się na niego fazy: projektu wstępnego, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu wykonawczego i procedur przetargowych. Elżbieta Ryńska zwróciła uwagę, że dla budownictwa zrównoważonego duże znaczenie ma umiejętność porozumiewania się ludzi, ponieważ razem trzeba podejmować, konsultować i zmieniać wiele decyzji. Inny punkt widzenia ma zazwyczaj wykonawca, inny - inwestor: właściciel bądź podnajemca obiektu, do swoich racji będą też przekonywali architekt i deweloper. Np. gdy wybiera się środowiskowo przyjazne materiały budowlane, nie można tego robić w oderwaniu od analiz bilansu energetycznego dla całego budynku, a także obliczeń termicznej pojemności konstrukcyjnych elementów budynku.

Za naród, który promuje skromny, lecz zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju sposób budowania, uchodzą Norwegowie. Przykładami energooszczędnych obiektów w Polsce, która dopiero ma takie aspiracje, są - poza domem państwa Lipińskich w Smolcu (woj. dolnośląskie) - siedziba Agory i zmodernizowany Pałac Sobańskich w Warszawie.

 Redakcja "Muratora PLUS" była patronem medialnym konferencji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej