Budownictwo we wrześniu: gorzej niż przed miesiącem
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie? Gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Odnotowuje się pogorszenie bieżących i przyszłych zleceń oraz produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa jest wciąż negatywna, a prognozy w tym zakresie są gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu.
Wrzesień: koniunktura w budownictwie minus 1
We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (w sierpniu plus 2). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 17% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18% (w sierpniu odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Portfel zleceń i produkcja
Zarówno oceny bieżące jak i prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć gorsze od formułowanych w sierpniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 17%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.
Sytuacja finansowa: oceny jak w sierpniu
Niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych utrzymują się na poziomie z sierpnia, natomiast prognozy są gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. We wrześniu przedsiębiorcy prognozują dalsze ograniczenie zatrudnienia. Należy spodziewać się także niewielkiego spadku cen na roboty budowlano-montażowe.
Sytuacja przedsiębiorstw zróżnicowana. Ceny? W dół
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Większe przedsiębiorstwa prezentują lepsze oceny koniunktury niż jednostki mniejsze. Oceny ogólnego klimatu koniunktury są niekorzystne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro), także oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne jedynie w przedsiębiorstwach z tych klas wielkości. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana najbardziej pesymistycznie przez jednostki małe (w tym mikro). W przedsiębiorstwach średnich i dużych oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana przez przedsiębiorstwa średnie nieco bardziej negatywnie niż przed miesiącem, oceny pozytywne i lepsze niż w sierpniu zgłaszane są jedynie przez przedsiębiorstwa duże. Przedsiębiorstwa średnie i – w szczególności duże – oceniają bieżący portfel zamówień i produkcję budowlano-montażową nadal optymistycznie. We wszystkich klasach wielkości, za wyjątkiem jednostek dużych, odnotowywane są opóźnienia płatności.
Przewidywania jednostek małych (w tym mikro) dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są pesymistyczne i gorsze niż w ubiegłym miesiącu, ale już odpowiednie prognozy na najbliższe miesiące formułowane przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych są korzystne, choć ostrożniejsze od prognoz formułowanych w sierpniu. Jedynie przewidywania dyrektorów przedsiębiorstw dużych dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są nieco bardziej optymistyczne niż przed miesiącem.
W jednostkach wszystkich klas wielkości należy oczekiwać spadku cen. Także zatrudnienie może być ograniczane w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości, nawet w jednostkach średnich i dużych, które formułują korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień oraz sytuacji finansowej.
Trudności? Konkurencja, koszty zatrudnienia, niedostateczny popyt
Odsetek przedsiębiorstw nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,6% (5,2% we wrześniu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (57% we wrześniu br., 62% przed rokiem), kosztami zatrudnienia (52% we wrześniu br., 53% w analogicznym miesiącu ub. r.), a także niedostatecznym popytem (38% we wrześniu br., 45% przed rokiem). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (z 11% do 28%) – jest to też bariera, której znaczenie najbardziej wzrosło również w skali miesięcznej. W największym stopniu zmalała uciążliwość barier związanych z niedostatecznym popytem, konkurencją na rynku oraz trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 15% do 12% – bariera ta nie jest uznawana przez przedsiębiorców z branży budowlanej jako znacząca przeszkoda w prowadzeniu działalności). Odsetek przedsiębiorstw wskazujących na uciążliwość bariery związanej z kosztami finansowej obsługi działalności kształtuje się w tym miesiącu na poziomie 27% (przed rokiem 29%).
Zdolności produkcyjne wystarczające
We wrześniu 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe. W porównaniu z wrześniem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe i zbyt duże, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.
W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają nieznaczne zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych (z 78% do 77%).