Budownictwo w Polsce. Jesteśmy liderem w Europie Środkowej
Budownictwo w Polsce zanotowało w 2011 roku rekordowy wzrost aktywności od początku transformacji gospodarczej i wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. PAB-PCR&F Institute ocenia, że w ciągu ostatnich 20 lat polski rynek budowlany zanotował najwyższe tempo rozwoju wśród krajów Europy Środkowej, które wstąpiły w 2004 roku do UE.
Produkcja budowlana w Polsce w 2011 roku
Euroconstruct przewiduje, że wartość produkcji budowlanej zrealizowanej w Polsce w 2011 roku wyniesie około 48 mld Euro (w cenach z roku 2010). Tym samym nasza produkcja budowlana będzie prawie dwukrotnie wyższa od poziomu notowanego w 2004 roku (wstąpienie Polski do UE) oraz prawie trzykrotnie większa od poziomu notowanego na poczatku okresu transformacji, czyli roku 1991.
Znacznie gorzej wygląda rynek budowlany w pozostałych krajach Europy Środkowej. Według prognoz Euroconstruct, wartość produkcji budowlanej zrealizowanej w 2011 r. w Republice Czeskiej wyniesie około 19,7 mld Euro (w cenach z 2010 r.). Będzie ona około 70% wyższa w porównaniu do roku 1991. Jednak, jak pokazuje wykres, stan ten z pewnością nie satysfakcjonuje czeskie firmy budowlane - od dwóch lat daje się zauważyć spadek koniunktury.
Nie lepiej jest na Węgrzech i Słowacji. Wartość produkcji budowlanej na Węgrzech wyniesie jedynie 8,8 mld Euro (wzrost w stosunku do roku 1991 jedynie o 10%). Natomiast na Słowacji po długim okresie regresu wróci do poziomu z 1991 roku i wyniesie 5,3 mld Euro.
Budownictwo w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca
Pod względem intensywności budownictwa w przeliczeniu na 1 mieszkańca, wśród nowych krajów UE z Europy Środkowej zrzeszonych w Euroconstruct, najwyższy poziom produkcji budowlanej w 2011 roku będzie miał miejsce w Republice Czeskiej - 1882 Euro, a następnie w Polsce - 1126 Euro.
Jednak tylko budownictwo w Polsce w latach 2008-2011 okazało się odporne na światowy kryzys finansowy notując wzrost produkcji budowlanej w przeliczeniu na 1 mieszkańca o ponad 200 Euro. W pozostałych trzech krajach widać znaczny spadek intensywności budownictwa – najgłębszy na Wegrzech o 225 Euro, w Republice Czeskiej o 180 Euro, a na Słowacji o 77 Euro.
Rynek budowlany w Polsce po wejściu do UE
Szczególnie dobrym okresem dla polskiego rynku budowlanego było ostatnich 7 lat, po przystapieniu Polski do UE. Okazało się, że nasz szeroko rozumiany sektor budowlany był całkiem dobrze przygotowany do wykorzystania środków z funduszy unijnych. Produkcja budowlana realizowana głównie przez średnie i duże firmy budowlane (zatrudniające powyżej 9 pracowników) wzrosła w stosunku do września 2004 roku (5 miesięcy od wejścia Polski do UE) o 115%.