Budownictwo stawia na specjalistów
Gdy w Polsce zaczęliśmy odrabiać zaległości w budowie infrastruktury, jednym z problemów firm budowlanych okazał się brak na rynku specjalistów. Każdy, szczególnie z unikalnym doświadczeniem, był na wagę złota. Gdy branżę dopadła dekoniunktura pracy w budownictwie było coraz mniej. Co prawda mądrzy pracodawcy nawet w trudnych momentach zachowują najbardziej cenne dla firmy kadry, ale jak prognozuje badanie Antal Global Snapshot, wkrótce znowu specjaliści będą poszukiwani.
Jak twierdzi Piotr Cieślak, konsultant Antal Engineering & Operations, budownictwo największe redukcje zatrudnienia ma już za sobą. W roku 2015 rozpoczyna się kolejny okres dofinansowywania projektów infrastrukturalnych przez Unię Europejską. Na drogi pieniędzy będzie mniej, za to ruszyć mają inwestycje kolejowe i w energetyce. Pracodawcy w branży budowlanej w ostatnich 2-3 latach, w ramach cięcia kosztów, musieli zoptymalizować swoje kadry, czyli redukowali je zazwyczaj do niezbędnego minimum. Jednak pojawia się realna szansa na pracę w budownictwie. Żeby móc partycypować w planowanych inwestycjach, firmy budowlane będą musiały wykazać się kadrami o odpowiednich specjalnościach. Rekrutacje są zatem nieuniknione, bo przy obecnych zasobach osobowych większość firm nie podoła planowanym zadaniom. Największe wyzwania stoją na pewno przed budownictwem kolejowym i w energetyce, bo w ostatnich latach inwestycji w tych obszarach nie było zbyt wiele, a zatem specjaliści z doświadczeniem będą poszukiwani.
Jak wynika z ostatniego raportu (to już 15. jego edycja) badającego na rynku pracy dynamikę zatrudnienia specjalistów,
41% pracodawców z branży Budownictwo deklaruje w I kwartale 2014 plany rekrutacyjne na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Branża kolejowa poszukiwać będzie projektantów oraz specjalistów z zakresu business development.
Przeczytaj, jak niektóre firmy przygotowują do pracy w budownictwie poprzez programy stażowe >>