Budownictwo stabilizuje rynek pracy

2009-04-30 11:00
Budownictwo stabilizuje rynek pracy
Autor: Fama PR

Zatrudnienie w branży budowlanej wzrosło o 12-15 tys. etatów w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu wiosenno-letniego - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W II kwartale 2009 budownictwo będzie najszybciej zwiększającą zatrudnienie branżą polskiej gospodarki.

- Branża budowlana zaczyna pełnić funkcję stabilizatora zatrudnienia – uważa Michal Jalovecký, prezes spółki budowlanej ES Polska. – Pracownicy ograniczyli oczekiwania płacowe, a pracodawcy wyciągnęli wnioski z lekcji jaką dały im dwa poprzednie sezony, gdy bardzo trudno było zatrudnić odpowiednich specjalistów. Te zdrowe postawy spotkały się w pierwszym kwartale 2009 roku. W rezultacie, odnotowano wzrost zatrudnienia.

Prognoza zatrudnienia w budownictwie w II kwartale 2009 zakłada wzrost o 18% i jest najoptymistyczniejsza spośród 10 badanych branż – wynika z raportu przedstawionego przez firmę Manpower (Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia Polska. Raport z badania Manpower II kwartał 2009 roku).

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia - budownictwo
Autor: Manpower
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia - porównanie sektorów
Autor: Manpower

W II kwartale 2009 r. pracodawcy z 9 na 10 badanych sektorów przewidują zwiększenie liczby pracowników. Najwyższe prognozy netto zatrudnienia ustalono dla sektorów: Budownictwo (+18%), Restauracje/Hotele (+14%) oraz Instytucje sektora publicznego (+13%). Jedynym sektorem, w którym większa liczba przedsiębiorców deklaruje zmniejszenie zatrudnienia jest Produkcja przemysłowa. Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora osiąga -12%.
W zestawieniu rok do roku, pracodawcy ze wszystkich 10 sektorów wykazują znacznie mniejszy optymizm. Największe spadki odnotowano dla sektorów: Produkcja przemysłowa - o 41 punktów procentowych, Budownictwo - o 34, Handel detaliczny i hurtowy - o 33 punkty procentowe.

Pozytywny wpływ budownictwa na rynek pracy osłabić może jedynie podatność branży na funkcjonowanie w niej szarej strefy. Część deweloperów znalazła się w finansowych tarapatach po tym, jak banki odmówiły udzielania kredytów hipotecznych. Może prowadzić to do częstszych przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników. Ostatnie badania szarej strefy przeprowadzano w Polsce w 2004 roku. Pracowało w niej wówczas - według GUS - ok. 1,3 mln osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany