Budownictwo nieprzewidywalne...

2010-06-28 11:33
Budownictwo nieprzewidywalne...
Autor: EW/AD

"W tym roku budownictwo jest całkowicie nieprzewidywalne" - budownictwo po 5 miesiącach 2010 r. w statystyce komentuje prof. dr Zofia Bolkowska, ekspert Fundacji Wszechnicy Budowlanej, organizatora czerwcowej konferencji w ramach cyklu: monitoring rynku budowlanego.

Pierwsze 5 miesięcy 2010 r.

Pierwsze 5 miesięcy 2010 roku – to okres utrzymującego się deficytu produkcji budowlanej. Spadek produkcji budowlanej w okresie styczeń-maj 2010 wyniósł 8,7%. W styczniu i w lutym bardzo trudne warunki atmosferyczne spowodowały obniżenie produkcji. W marcu i kwietniu zimy już nie było, ale produkcja była niższa niż rok temu. W maju - powódź, i choć budownictwo wzrastało - to jednak niewiele.

- "Deficyt" wolumenu po 5 miesiącach wynosi około 2,3 mld zł, stanowi około 3% rocznej wartości robót w 2009 r. - miesięczny wolumen robót budowlanych w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób komentuje prof. Bolkowska.

Po 5 miesiącach 2010 r.

  • W I kwartale 2010 wartość realizacji obiektów inżynierii lądowo-wodnej była niższa o 7,4% niż przed rokiem. W kwietniu była niższa o 6,1% niż rok temu, a w maju o 11,3% mniejsza.
  • W I kwartale spadek (o 15,6%) miał miejsce w robotach specjalistycznych. W kwietniu odnotowano stabilizację (spadek o 0,2%), w maju wzrost o 5,6%.
  • W okresie 5 miesięcy o 17,5% mniej oddano do użytku mieszkań (budownictwo indywidualne o 4,4% mniej, developerzy o 30% mniej), ale więcej niż rok temu mieszkań zaczęto budować: o 26,5% (indywidualne o 0,8% więcej, developerzy o 89,7% więcej). W samym marcu 2010 rozpoczęto o 44% więcej mieszkań niż rok temu. W kwietniu o 32,8% więcej, w maju o 37% więcej.

Koniunktura w budownictwie

Od marca do maja 2010 r. wzrastała prognoza portfela zamówień. W czerwcu 2010 poprawę koniunktury sygnalizowało 21% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19%. Ale realny portfel zamówień jest znacznie niższy od prognozowanego: w rzeczywistości przedsiębiorcy odnotowali w czerwcu wzrost portfela zamówień w maju tylko +0,6, a w czerwcu +3,7.

Okres styczeń-maj 2010 to czas niższej niż rok temu produkcji (ale w marcu 2010 po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrastała produkcja mineralnych materiałów budowlanych, a w kwietniu i maju widoczny już był wzrost produkcji w wielu grupach wyrobów), mniejszego zatrudnienia (o 0,5%). Płace były wyższe o 1,8% a ceny niższe o 0,4%. Rentowność netto wzrosła o 0,2%.

Prawdopodobne tendencje w budownictwie w latach 2010-2011

W okresie 5 miesięcy 2010 wszystkie rodzaje budownictwa zrealizowały mniej zadań niż rok temu, choć w maju 2010 r. budownictwo specjalistyczne i usługowe – wzrastało. Bardzo słabe wyniki, coraz trudniejsze do „odrobienia” ma budownictwo infrastrukturalne. Na podstawie danych z końca maja 2010 (kiedy powódź jeszcze trwała) wiadomo, że opóźnienia w realizacji wielu zadań drogowych narastają.

- Nie można uzasadniać wszystkiego wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (w pierwszych miesiącach roku mrozy i opady śniegu, a w maju gwałtowna powódź) - mówi prof. dr Bolkowska.

W marcu skończyła się zima, ale jeszcze w maju (przed powodzią) co czwarty ankietowany wymieniał, jako barierę w budownictwie, niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na realizację zadań. Ze względu na powódź w czerwcu 33% ankietowanych wskazywało na warunki atmosferyczne. Wśród barier wzrostu budownictwa przedsiębiorcy niezmiennie wymieniają: konkurencja, koszty zatrudnienia, brak popytu – nie wymieniają „długiego okresu” przygotowania zadania do realizacji.

Spodziewana presja na realizację programów współfinansowanych z funduszy unijnych i inwestycji związanych z EURO 2012 i dodatkowe fundusze z UE na likwidację skutków powodzi mogą przyczynić się do intensywniejszej realizacji budownictwa infrastrukturalnego.


Gospodarzem czerwcowego seminarium "Sytuacja w budownictwie po 5 miesiącach 2010 r. w statystyce. Statystyka budownictwa mieszkaniowego - fakty i mity (informacje z Eurostatu)" było Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. w Warszawie, obchodzące w tym roku swoje 60-lecie w służbie na rzecz budownictwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej