Budownictwo drogowe i mostowe w 2009 roku
Najwięcej rozstrzygniętych przetargów, dotyczących budowy dróg i mostów ogłosiły podmioty na szczeblu gminnym i miejskim, wynika z najnowszego raportu Grupy Marketingowej TAI
Raport dotyczący rozstrzygnięć przetargów w Polsce opracowała Grupa Marketingowa TAI (dawniej Telefoniczna Agencja Informacyjna) na podstawie informacji pozyskanych z Urzędu Zamówień Publicznych.
W okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2009 roku, w Polsce opublikowano 187 068 informacji o rozstrzygniętych przetargach i zleceniach na usługi, wykonanie i dostawy. Ponad 10% tej liczby, tj. 19 650, stanowiły informacje na temat rozstrzygnięć przetargów dotyczących budownictwa drogowego i mostowego. Wśród tych rozstrzygnięć w analizowanym okresie 17 646 (89%) informacji dotyczyło wykonawstwa, a 2 004 (11%) - prac projektowych lub projektów połączonych z wykonawstwem.
Przetargi dotyczące wykonawstwa ogłaszały głównie gminy (8 002 ogłoszenia). Najprężniejsze były gminy z województwa mazowieckiego, a wśród nich Michałowice i Łomianki. Na kolejnych miejscach znalazły się powiaty (3458 ogłoszeń) i miasta (3440 ogłoszeń). Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie od stycznia do listopada 2009 roku rozstrzygniętych zostało 649 zadań ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Natomiast przetargi dotyczące prac projektowych lub projektów połączonych z wykonawstwem ogłaszały głównie miasta (555 ogłoszeń). Najprężniejsze były miasta z województwa mazowieckiego i śląskiego, a wśród nich Warszawa i Katowice. Na kolejnych miejscach wśród ogłaszających były gminy (551 ogłoszeń) i powiaty (291 ogłoszeń). Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie od stycznia do listopada 2009 roku rozstrzygniętych zostało 218 przetargów ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Na realizację rozstrzygniętych przetargów dotyczących wykonawstwa w branży budowy dróg i mostów ogłoszonych w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2009 roku, inwestorzy zarezerwowali łącznie ponad 27 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy – ponad 11,6 miliarda złotych rozdysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Natomiast na realizację rozstrzygniętych przetargów dotyczących prac projektowych oraz projektów połączonych z wykonawstwem w branży budownictwo drogowe i mostowe inwestorzy zarezerwowali łącznie ponad 8,8 miliarda złotych. Najwięcej pieniędzy, jak i w przypadku przetargów dotyczących wykonawstwa rozdysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ponad 7,6 miliarda złotych.
Liczba informacji o rozstrzygniętych przetargach w branży budownictwo drogowe i mostowe sukcesywnie rosła od początku 2009 roku aż do października br., kiedy to osiągnęła wartość 2 532 informacji o rozstrzygnięciach.