Budowa domu murowanego z dachówką ceramiczną najczęstszym wyborem Polaków. Co jeszcze przy budowie domu jest dla nas ważne?

2023-02-13 12:25
budowa domu jednorodzinnego
Autor: Andrzej Szandomirski Budowa domu w 2023 już według nowych przepisów! Ma być szybciej, łatwiej i bez zbędnych papierów

Jakie domy budują Polacy obecnie? Najnowszy raport pokazuje, że są to domy murowane o powierzchni od 101 do 150 m2. W dalszym ciągu do budowy domu wybieramy projekty gotowe. Dachówka ceramiczna w wyborach Polaków natomiast wyprzedziła blachodachówkę. Co jeszcze jest dla nas ważne?

Spis treści

  1. Najczęściej budowano domy o powierzchni 101 a 200 m²
  2. Budowa domu z projektu gotowego
  3. Budowa domu murowanego najpopularniejsza
  4. Dachówka ceramiczna wybierana najczęściej do budowy domu

W raporcie przedstawione wyniki badania zrealizowanego w styczniu 2023 roku wśród osób, które w roku 2022 budowały dom.

Najczęściej budowano domy o powierzchni 101 a 200 m²

Podobnie jak w zeszłym roku, największa liczba respondentów (42%) zdeklarowała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale między 101 a 150 m². Część osób zdecydowała się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 m² (23%). Jeszcze większe domy, o powierzchni od 201 m² w górę, stanowiły 11% nowo powstałych budynków.

Ciekawym wydaje się być fakt, że mimo ułatwień rządu dla budujących domy inwestorzy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów. Zaledwie 1% z nich postawiło dom mniejszy niż 50 m², a domy o powierzchni 51 – 75 m² stanowiły jedynie 6% wszystkich inwestycji.

Więcej o łatwiejszej budowie mniejszych domów w artykule: Domy do 70 m² bez pozwolenia

Powierzchnia uzytkowa najczesciej budowanych domow
Autor: Oferteo.pl Powierzchnia użytkowa najczęściej budowanych przez Polaków domów

Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali:

  • wygodę użytkowania (38%)
  • osobiste preferencje (25%).
  • dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15%).

Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali swoje oczekiwania wobec powierzchni użytkowej do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu. Zaledwie 2% z nich zdeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.

Budowa domu z projektu gotowego

Największą popularnością w 2022 cieszyły się gotowe projekty, zakupione od architekta. Na taki krok decydowało się 37% respondentów.

Nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27%) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą, a 23% modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami.

Rzadziej, bo w 11% przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych, jak np. AutoCAD.

My polecamy projekty gotowe Muratora: Najpopularniejsze kolekcje z projektów gotowych Muratora

Budowa domu murowanego najpopularniejsza

Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku aż 82% inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w technologii tzw. kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku wyniósł 9%, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11%.

Więcej o technologii murowej w artykule: Ściany murowane

Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2%). Naszym zdaniem jednak domy prefabrykowane mają przyszłość.

Budowa domu murowanego z dachówką ceramiczną najczęstszym wyborem Polaków. Co jeszcze przy budowie domu jest dla nas ważne?
Autor: Oferteo.pl W jakiej technologi Polacy najczęściej budują domy?

Dachówka ceramiczna wybierana najczęściej do budowy domu

Ciekawa zmiana w preferencjach Polaków nastąpiła w wyborze pokrycia dachowego. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. 

Najpopularniejsze dachówki ceramiczne  – 41% – wzrost o 7 p.p. względem poprzedniego roku. Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38%), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42%) oraz dachówki cementowe (po 14% w 2021 i 2022 roku).

O zaletach dachówek ceramicznych i najnowszych modelach przeczytasz: Dachówki ceramiczne

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej