Budowa domu murowanego z dachówką ceramiczną najczęstszym wyborem Polaków. Co jeszcze przy budowie domu jest dla nas ważne?

2023-02-13 12:25
budowa domu jednorodzinnego
Autor: Andrzej Szandomirski Budowa domu w 2023 już według nowych przepisów! Ma być szybciej, łatwiej i bez zbędnych papierów

Jakie domy budują Polacy obecnie? Najnowszy raport pokazuje, że są to domy murowane o powierzchni od 101 do 150 m2. W dalszym ciągu do budowy domu wybieramy projekty gotowe. Dachówka ceramiczna w wyborach Polaków natomiast wyprzedziła blachodachówkę. Co jeszcze jest dla nas ważne?

Spis treści

  1. Najczęściej budowano domy o powierzchni 101 a 200 m²
  2. Budowa domu z projektu gotowego
  3. Budowa domu murowanego najpopularniejsza
  4. Dachówka ceramiczna wybierana najczęściej do budowy domu

W raporcie przedstawione wyniki badania zrealizowanego w styczniu 2023 roku wśród osób, które w roku 2022 budowały dom.

Najczęściej budowano domy o powierzchni 101 a 200 m²

Podobnie jak w zeszłym roku, największa liczba respondentów (42%) zdeklarowała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale między 101 a 150 m². Część osób zdecydowała się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 m² (23%). Jeszcze większe domy, o powierzchni od 201 m² w górę, stanowiły 11% nowo powstałych budynków.

Ciekawym wydaje się być fakt, że mimo ułatwień rządu dla budujących domy inwestorzy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów. Zaledwie 1% z nich postawiło dom mniejszy niż 50 m², a domy o powierzchni 51 – 75 m² stanowiły jedynie 6% wszystkich inwestycji.

Więcej o łatwiejszej budowie mniejszych domów w artykule: Domy do 70 m² bez pozwolenia

Powierzchnia uzytkowa najczesciej budowanych domow
Autor: Oferteo.pl Powierzchnia użytkowa najczęściej budowanych przez Polaków domów

Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali:

  • wygodę użytkowania (38%)
  • osobiste preferencje (25%).
  • dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15%).

Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali swoje oczekiwania wobec powierzchni użytkowej do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu. Zaledwie 2% z nich zdeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.

Budowa domu z projektu gotowego

Największą popularnością w 2022 cieszyły się gotowe projekty, zakupione od architekta. Na taki krok decydowało się 37% respondentów.

Nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27%) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą, a 23% modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami.

Rzadziej, bo w 11% przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych, jak np. AutoCAD.

My polecamy projekty gotowe Muratora: Najpopularniejsze kolekcje z projektów gotowych Muratora

Budowa domu murowanego najpopularniejsza

Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku aż 82% inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w technologii tzw. kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku wyniósł 9%, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11%.

Więcej o technologii murowej w artykule: Ściany murowane

Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2%). Naszym zdaniem jednak domy prefabrykowane mają przyszłość.

Budowa domu murowanego z dachówką ceramiczną najczęstszym wyborem Polaków. Co jeszcze przy budowie domu jest dla nas ważne?
Autor: Oferteo.pl W jakiej technologi Polacy najczęściej budują domy?

Dachówka ceramiczna wybierana najczęściej do budowy domu

Ciekawa zmiana w preferencjach Polaków nastąpiła w wyborze pokrycia dachowego. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. 

Najpopularniejsze dachówki ceramiczne  – 41% – wzrost o 7 p.p. względem poprzedniego roku. Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38%), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42%) oraz dachówki cementowe (po 14% w 2021 i 2022 roku).

O zaletach dachówek ceramicznych i najnowszych modelach przeczytasz: Dachówki ceramiczne

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej