BPO - nie tylko metropolie

2007-05-22 18:36

Europa Środkowo-Wschodnia okazuje się jedną z najdogodniejszych lokalizacji dla centrów BPO - donosi raport DTZ. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat inwestycje tego typu pojawią się również w mniejszych miastach, np. w Lublinie czy Poznaniu.

Pomimo droższej lokalizacji niż np. w Indiach, kraje Europy Centralnej i Wschodniej udowodniły, że są dobrym miejscem dla sektora BPO z powodu kilku czynników. Składa się na to relatywnie niższy koszt pracy niż w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, edukacja na wysokim poziomie, zdrowa polityka zatrudnieniowa, elastyczne rynki pracy i korzystny klimat dla inwestycji. Ponadto, atrakcyjność tego regionu zapewniają znajomość języków obcych, powiązania kulturowe, bliskość zachodnich rynków, a także dostępność tanich, łatwych i nowoczesnych dostosowań.

Przedmiotem outsourcingu (czyli zarządzania daną usługą, która polega na tym, że partnerowi z zewnątrz - outsourcerowi - przekazuje się zadania, które nie są kluczowe dla działalności przedsiębiorstwa) lub offshoringu są głównie działania z zakresu IT lub R&D (Research & Development).

Różnice płacowe w krajach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej zmniejszyły się, ale nieznacznie i szacuje się, że jeszcze przez jakiś czas region ten pozostanie stosunkowo tanią lokalizacją w porównaniu do Europy Zachodniej i USA.

Coraz wyższe pensje osłabiają konkurencyjność takich centrów BPO, jak Praga, Budapeszt, Warszawa, Wrocław czy Kraków w porównaniu z relatywnie tańszymi lokalizacjami w obrębie regionu lub na Dalekim Wschodzie. Miasta lokalne również mogą się spodziewać coraz większego zainteresowania ze strony outsourcerów. Według ekspertów DTZ należy się zatem spodziewać, że w ciągu najbliższych 3 lat inwestycje BPO pojawią się w Łodzi, Poznaniu, Lublinie, Brnie czy Ostrawie

Wysoki poziom edukacji i umiejętności językowe to główne czynniki, które motywują firmy zagraniczne do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Kontynuowanie inwestycji w reformę edukacji jest wiec kluczowym czynnikiem, który zapewni regionowi konkurencyjną pozycję. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój inwestycji typu BPO są centra biurowe, specjalistyczna przestrzeń przystosowana pod działalność operacyjną. Jej brak może spowodować przerwę w inwestycjach.

W Polsce pierwsze inwestycje tego typu zaczęły się pojawiać w  latach 1998-1999. Podobnie było w Czechach i na Węgrzech. Zachęcały je coraz lepszy klimat dla inwestycji, niskie koszty pracy i rozwój nowoczesnych centrów biurowych. Ponadto, miasta te cechuje bardzo dobre położenie geograficzne, które jak magnes przyciągało inwestorów. Niektóre przedsiębiorstwa rozszerzają swoją działalność, wspierając nie tylko europejskiego klienta, lecz także działając globalnie. Coraz atrakcyjniejsze stają się od samego początku również inne lokalizacje, takie jak Słowacja czy Bułgaria. Przewiduje się również, że w dłuższej perspektywie czasowej BPO ma szansę na rozwój na rynkach ukraińskich i rosyjskich - obecnie ocenia się, że rynki te prezentują zbyt wysokie koszty nieruchomości, a także klimat niesprzyjający inwestycjom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany