Bob Budowniczy i raport o kosztach związanych ze sprawnością energetyczną w budynkach

2007-05-25 14:59

Bob the Builder (Bob Budowniczy), czołowa postać europejskich kreskówek dla przedszkolaków, odwiedził Brukselę i Luksemburg, aby opublikować raport na temat oszczędności na kosztach związanych ze sprawnością (efektywnością) energetyczną w budynkach

Wobec 40% energii Europy, jaka jest wykorzystywana w budynkach, każdy człowiek w Europie winien zastanowić się nad tym, jak zaoszczędzić tę energię. Każdy też chce wiedzieć czy możemy sobie na to pozwolić, aby ją zaoszczędzić - odpowiedź jaka znajduje się w nowym raporcie opublikowanym w Brukseli to: tak, możemy sobie na to pozwolić. I co więcej, wobec aktualnych cen energii nie możemy sobie na to pozwolić, aby jej nie zaoszczędzić - oto konkluzja wynikająca z nowego raportu sporządzonego przez Ecofys, firmę europejską, zajmującą się doradztwem w dziedzinie energii.

Wraz z dramatycznym wzrostem cen energii, Bob the Builder (Bob Budowniczy) nie jest jedynym, który zadaje pytanie: ile pieniędzy można by zaoszczędzić przez wyższą efektywność energetyczną w budynkach? Odpowiedź brzmi: przy aktualnych cenach, Europa mogłaby zaoszczędzić do 270 mld euro. Byłaby to równowartość kwoty, jaką stanowiłaby roczna ulga podatkowa udzielona każdemu obywatelowi Unii Europejskiej w wysokości 640 euro rocznie.

Biorąc pod uwagę fakt, że Europa zużywa obecnie równowartość ponad 6 milionów baryłek ropy dziennie, na ogrzanie swoich domów i biur, to te oszczędności nie są zaskakujące. To, co jest zaskakujące to proste środki zaradcze, takie jak izolacja dachu i ścian, które są w stanie zaoszczędzić to zużycie energii w ilości około 3,3 miliona baryłek ropy dziennie. Taka oszczędność może prowadzić również do zredukowania emisji dwutlenku węgla w ilości 460 milionów ton rocznie (więcej niż wynosi całe europejskie zobowiązanie z Protokołu Kioto) oraz do utworzenia 530.000 nowych, pełnoetatowych miejsc pracy.

Wypowiadając się na temat raportu, Horst Biedermann, Dyrektor Generalny EURIMY, stwierdził: "Raport ten powinien być sygnałem pobudki dla europejskich ministrów ds. energii oraz ministrów finansów. To jest czas dla nich, aby przestali mówić a zamiast tego poszli za tym, do czego namawia ich Bob the Builder (Bob Budowniczy). Praca zespołowa oraz podejście "tak, możemy" stanowią jego motto i nadszedł czas, aby stały się one mottem dla polityki w zakresie efektywności energetycznej w całej Europie".

Horst Biedermann kontynuuje: "EURIMA jest szczęśliwa widząc że Andris Piebalgs, Europejski Komisarz ds. Energii, oraz Martin Bartenstein, austriacki minister ds. energii, uznają iż efektywność energetyczna w budynkach wymaga zwrócenia na nią większej uwagi. Nadszedł czas na rzeczywiste i skoordynowane działania związane z efektywnością energetyczną budynków. Nadszedł czas, aby europejscy ministrowie ds. energii zażądali od Komisji Europejskiej planu działania dot. budownictwa. Ten plan działania winien zawierać jako minimum propozycję rozszerzonej Dyrektywy o systemie oceny efektywności energetycznej budynków oraz przejrzystego planu dla uchwycenia potencjału efektywności energetycznej w istniejących budynkach. Gdyby Ministrowie przyjęli zarówno poszerzoną Dyrektywę jak i plan, to mogliby uczynić Europę światowym liderem w zakresie efektywności energetycznej, jak również mogliby również pomóc w uczynieniu Europy najbardziej konkurencyjnym regionem świata".

Fakty:

Zużycie energii w budynkach

  • Obecnie ponad 40 proc. całej energii Europy wykorzystuje się w budynkach; jest to większe zużycie energii niż w transporcie lub przemyśle.
  • Zużycie energii na ogrzewanie naszych domów i biur stanowi równowartość 6 milionów baryłek ropy dziennie.
  • Takie środki zaradcze jak izolacja dachu i ścian mogą zmniejszyć zużycie energii o połowę, a zredukowanie zużycia energii w całej Europie o 20 proc. zaoszczędzi równowartość 3,3 miliona baryłek ropy dziennie.

Oszczędności kosztów wynikające z podjętych działań

  • Wspólny wysiłek zmierzający do redukcji zużycia energii w budynkach we wszystkich 25 krajach Zjednoczonej Europy mógłby zaoszczędzić Europejczykom około 270 mld euro rocznie wydawanych na energię przy założeniu, że ceny energii pozostaną na obecnym poziomie.
  • Oszczędności kosztów zużycia energii, jakie zostały opisane, oparte są na Scenario 5 of the Ecofys VI (2006) study [badaniu Scenariusza 5 Ecofys VI (2006 r.), w którym wykorzystuje się obecne koszty energii jako podstawę do wyliczenia cen energii w przyszłości.
  • Inne scenariusze podlegały również badaniu przez Ecofys VI (2006). Na przykład, Scenariusz 4 opiera się na Odmiennym Scenariuszu Kosztów Inwestycyjnych opracowanym przez Międzynarodową Agencję ds. Energii. Wg tego scenariusza oszczędności będą rzędu 151 mld euro rocznie. Ten niższy wynik spowodowany jest tym, że scenariusz Międzynarodowej Agencji ds. Energii zakłada, iż ceny ropy spadną w stosunku do ich obecnego poziomu. Jeśli ceny energii powrócą do ich poziomu z 2002 r., Scenariusz 1, to roczna oszczędność kosztów przeznaczonych na energię wyniosłaby 115 mld euro rocznie.
  • Podane liczby nie uwzględniają kosztów przeprowadzenia renowacji, jakie są niezbędne do zaoszczędzenia tej energii. Jednakże, nawet biorąc pod uwagę koszty prac i materiałów przeznaczonych na renowację, to i tak będzie można zaoszczędzić wiele miliardów euro. Wykres 1 pokazuje zależności pomiędzy kosztami inwestycyjnymi a oszczędnościami kosztów, jeśli renowacja energii będzie przeprowadzona w połączeniu z normalnym cyklem renowacji. Jak można zauważyć, oszczędności są zawsze o wiele większe niż nakłady. Taka sytuacja nie jest tylko dla Scenariusza 5, lecz dla wszystkich zbadanych scenariuszy.
renowacja a oszczędność energii
Autor: Eurima

Korzyści dla środowiska

  • Najważniejszą korzyścią dla środowiska, jaka wynika z redukcji zużycia energii, to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
  • Techniczny potencjał, jaki jest możliwy do uzyskania z wszystkich budynków w całej Europie to zredukowanie emisji dwutlenku węgla w ilości 460 milionów ton rocznie, więcej niż wynosi całe europejskie Zobowiązanie z Kioto.
  • Jeśli już dzisiaj podjęto by wspólne działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w budynkach, to redukcję emisji dwutlenku węgla w ilości 83 milionów ton rocznie można by osiągnąć do roku 2010, liczba ta wzrosłaby do 144 milionów ton rocznie do 2015 r., a techniczny potencjał tj. 460 milionów ton rocznie osiągnięto by do roku 2032.

Potencjalne miejsca pracy

  • Poprawienie efektywności energetycznej w budynkach wymagałoby dużego wysiłku w postaci renowacji istniejących budynków, a to kryje w sobie potencjał stworzenia wielu miejsc pracy w całej Zjednoczonej Europie.
  • Oblicza się, że wspólny wysiłek skierowany na poprawę efektywności energetycznej w budynkach mógłby doprowadzić do stworzenia do 530.000 pełnoetatowych miejsc pracy we wszystkich 25 krajach Zjednoczonej Europy.
  • Te miejsca pracy utrzymane byłyby przez cały okres cyklu renowacji, tj. 30 lat.

Niezbędne działania

  • Niezbędne jest przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji rozszerzonej Dyrektywy o systemie oceny efektywności energetycznej budynków oraz do zapewnienia, że aktualna Dyrektywa będzie właściwie wprowadzana w życie.
  • Dyrektywa ta musi być tak rozszerzona, aby w pełni objęła wszystkie budynki, a w szczególności, by zapewniła, że wszystkie istniejące budynki mieszkalne, o powierzchni mniejszej niż 1000 mkw. były również objęte tą Dyrektywą, poprzez zobowiązanie do podniesienia standardów efektywności energetycznej komponentów (na przykład: izolacja dachu, okna) do aktualnych, nowych standardów budowlanych, kiedy ten komponent będzie przechodził przez proces renowacji. [Obecnie, obejmuje ona jedynie budynki o powierzchni większej niż 1000 mkw. chociaż 90 proc. potencjału jeżeli chodzi o energię, emisję dwutlenku węgla i oszczędności na kosztach, znajduje się w budynkach o powierzchni poniżej 1000 mkw.].
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej