Biurowce w Warszawie nie stoją puste

2013-08-13 14:54
Biurowce w Warszawie
Autor: CBRE W centrum Warszawy powierzchnia biurowa jest najdroższa

W budownictwie dekoniunktura. Dróg buduje się mniej, deweloperzy też ograniczyli inwestycje, mimo iż potrzeby tych rodzajów budownictwa jest wciąż niezaspokojony. A jak jest z popytem na biurowce? W ostatnich latach przybyło przecież w kraju, a szczególnie w największych miastach, bardzo dużo nowoczesnej powierzchni biurowej. Czy rynek jest już biurowcami nasycony? 

Pod względem powierzchni biurowej, również tej nowo budowanej, prym wiedzie Warszawa i jak wynika z ostatniego raportu CBRE, firmy specjalizującej w doradztwie sektora nieruchomości komercyjnych, w połowie roku 2013 popyt w stolicy na biurowce nie zmalał, a wręcz przeciwnie – wzrósł o 12% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniósł 334 000 m2. Sama CBRE też odniosła duży sukces i na rynku warszawskim stała się liderem. Największe transakcje pilotowane przez w Warszawie przez CBRE to m.in. wynajęcie 13 000 m2 powierzchni biurowej dla Urzędu Rejestracji Leków w Ochota Office Park, 4300 m2 dla Grupy Żywiec w Konstruktorska Business Center oraz 2200 m2 dla firmy Ipsos w budynku Ambassador. Przy okazji najnowszego raportu CBRE okazało się, że większa podaż nowych powierzchni biurowych coraz bardziej widocznie przekłada się na korzyści finansowe najemców. 
- Sytuacja rynkowa w Warszawie zmienia się powoli na korzyść najemców. Wprawdzie popyt wydaje się być wciąż na stabilnym, silnym poziomie, jednak nowa podaż powierzchni biurowej powoduje, iż przewiduje się dalszy wzrost stopy pustostanów w mieście. To wymusza na deweloperach większą elastyczność w zakresie oferowanych stawek czynszu oraz pakietów zachęt finansowych – komentuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.
Eksperci CBRE stwierdzili także utrwalający się wśród najemców trend poszukiwania oszczędności dla wynajmowanej powierzchni biurowych, co oznacza preferencję dla biurowców znajdujących się poza centrum miasta.

W innych regionach Polski, gdzie notowany był popyt na nowe biurowce – szczególnie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i w Lublinie – nadal rośnie poziom ich wynajmu. W tych miastach w pierwszym półroczu 2013 wynajęto łącznie 190 000 m2 biur, czyli o 2% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej