Biurowce w Warszawie nie stoją puste

W budownictwie dekoniunktura. Dróg buduje się mniej, deweloperzy też ograniczyli inwestycje, mimo iż potrzeby tych rodzajów budownictwa jest wciąż niezaspokojony. A jak jest z popytem na biurowce? W ostatnich latach przybyło przecież w kraju, a szczególnie w największych miastach, bardzo dużo nowoczesnej powierzchni biurowej. Czy rynek jest już biurowcami nasycony?
Pod względem powierzchni biurowej, również tej nowo budowanej, prym wiedzie Warszawa i jak wynika z ostatniego raportu CBRE, firmy specjalizującej w doradztwie sektora nieruchomości komercyjnych, w połowie roku 2013 popyt w stolicy na biurowce nie zmalał, a wręcz przeciwnie – wzrósł o 12% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniósł 334 000 m2. Sama CBRE też odniosła duży sukces i na rynku warszawskim stała się liderem. Największe transakcje pilotowane przez w Warszawie przez CBRE to m.in. wynajęcie 13 000 m2 powierzchni biurowej dla Urzędu Rejestracji Leków w Ochota Office Park, 4300 m2 dla Grupy Żywiec w Konstruktorska Business Center oraz 2200 m2 dla firmy Ipsos w budynku Ambassador. Przy okazji najnowszego raportu CBRE okazało się, że większa podaż nowych powierzchni biurowych coraz bardziej widocznie przekłada się na korzyści finansowe najemców.
- Sytuacja rynkowa w Warszawie zmienia się powoli na korzyść najemców. Wprawdzie popyt wydaje się być wciąż na stabilnym, silnym poziomie, jednak nowa podaż powierzchni biurowej powoduje, iż przewiduje się dalszy wzrost stopy pustostanów w mieście. To wymusza na deweloperach większą elastyczność w zakresie oferowanych stawek czynszu oraz pakietów zachęt finansowych – komentuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.
Eksperci CBRE stwierdzili także utrwalający się wśród najemców trend poszukiwania oszczędności dla wynajmowanej powierzchni biurowych, co oznacza preferencję dla biurowców znajdujących się poza centrum miasta.
W innych regionach Polski, gdzie notowany był popyt na nowe biurowce – szczególnie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i w Lublinie – nadal rośnie poziom ich wynajmu. W tych miastach w pierwszym półroczu 2013 wynajęto łącznie 190 000 m2 biur, czyli o 2% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.