BCC: 89% firm odczuwa skutki kryzysu

2009-05-08 15:08

Skutki kryzysu na światowych rynkach finansowych są odczuwane przez firmy działające w Polsce. Począwszy od września 2008, każdy tydzień przynosi nowe informacje o skali problemu. Business Centre Club sprawdził, jak wiele firm dotknęły problemy i jakiego rodzaju. Internetowy sondaż został przeprowadzony pod koniec kwietnia wśród prawie 2 tys. członków BCC – menedżerów i właścicieli firm z całego kraju.

Podobny sondaż BCC przeprowadziło w grudniu 2008 i w lutym 2009. Poniżej - aktualne wyniki (kwieceiń 2009), na wykresach zestawione z wcześniejszymi.

Czy twoja firma odczuwa skutki światowego kryzysu finansowego?

 • tak: 89%
 • nie: 11%
Czy twoja firma odczuwa skutki światowego kryzysu finansowego?
Autor: Business Centre Club

Jeżeli tak, czy stanowią one poważny problem dla firmy?

 • bardzo poważny: 31%
 • poważny, ale niezagrażający przyszłości firmy ani bieżącej płynności finansowej: 53%
 • nie jest to poważny problem dla firmy: 16%
Jeżeli tak, czy stanowią one poważny problem dla firmy?
Autor: Business Centre Club

Jeżeli twoja firma odczuwa skutki kryzysu, to jest to wynikiem w głównej mierze:

 • sytuacji rynkowej, tj. spadku zamówień, popytu, ograniczeń eksportu itp.: 52%
 • ograniczenia działalności kredytowej banków: 9%
 • niepewności, obaw firmy przed pogłębieniem kryzysu (np. powodujących wstrzymanie inwestycji): 16%
 • innych przyczyn: 14%
 • różnych czynników naraz: 9%
Jeżeli Twoja firma odczuwa skutki kryzysu, to jest to wynikiem w głównej mierze...
Autor: Business Centre Club

Czy uważasz, że działania i wypowiedzi przedstawicieli polskich władz (rządu, parlamentu, opozycji, prezydenta, NBP, KNF) są takie, jakie powinny być w obecnej sytuacji?

 • tak: 16%
 • nie: 84%
Czy uważasz, że działania i wypowiedzi przedstawicieli polskich władz (rządu, parlamentu, opozycji, prezydenta, NBP, KNF) są takie, jakie powinny być w obecnej sytuacji?
Autor: Business Centre Club

- Polskie przedsiębiorstwa potwierdzają, że odczuwają kryzys. Spadek produkcji przemysłowej przekroczył 12%, inwestycje zagraniczne kurczą się, eksport spadł o 28%, a import o 33%. Pocieszające jest jednak to, że 69% przedsiębiorców traktuje tę i przyszłą sytuację gospodarczą jako przejściową, 53% jako poważną, ale nie zagrażającą firmie i jej płynności, a 16% (tj. o 7 więcej niż przed dwoma miesiącami) jako niestanowiącą poważnego problemu dla ich firm - wyniki sondażu komentuje prezes BCC Marek Goliszewski. - Ten optymizm jest potrzebny, aby wyzwolić energię dla "ucieczki do przodu"  i aktualizować strategię firmy, racjonalizować jej koszty itd. Potwierdzają to bezpośrednie rozmowy z pracodawcami. Zdają sobie oni też sprawę, że sytuacja na polskim rynku jest związana z sytuacją na rynku europejskim, zwłaszcza niemieckim (1/4 polskiego eksportu) i amerykańskim. Mniejszą jak widać wagę przywiązują do ograniczenia działalności banków. W marcu przyrost kredytów dla przedsiębiorstw był zerowy. To z pewnością rezultat ostrożności instytucji finansowych (banki wolą udzielać kredytów gospodarstwom domowym i obracać obligacjami skarbu państwa), ale też niechęci całego sektora prywatnego do inwestowania, związanej z niepewnością jutra. Zachętą do zmiany tego stanu rzeczy, jak wynika też i z naszych badań, nie są ani działania ani wypowiedzi polityków. Z tego punktu widzenia, obecna powściągliwość rządu w interpretowaniu sytuacji i oceny przyszłości robią dobre wrażenie. Ale kiedyś trzeba będzie powiedzieć (choćby o deficycie budżetu państwa i szansach na wejście do strefy euro w zapowiadanym 2012 r.)...i działać. A z tym coraz trudniej. Nie tylko brak długofalowej strategii i przyspieszających działań operacyjnych (choćby prywatyzacja), ale też wybory za pasem, co nie sprzyja odważnym, reformatorskim działaniom rządzących polityków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej