Bariery działalności gospodarczej w Polsce

2007-05-29 17:52

Firma Ipsos przygotowała na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy raport na temat barier działalności gospodarczej w naszym kraju.Z badania wynika, że najbardziej przeszkadzają bariery administracyjne, korupcja i bariery wynikające z prawa pracy.

Raport opracowano na podstawie ankiet przeprowadzonych w grupie 339 firm.
68 proc. firm wśród barier administracyjnych wskazało procedury podatkowe, 40 proc. badanych - procedury związane z prawem pracy, 38 proc. - procedury związane z inspekcjami i kontrolami. 33 proc. firm narzekało na procedury pozyskiwania licencji i zezwoleń, a 30 proc. - na procedury powiadamiania urzędów o utworzeniu firmy i rozpoczęciu działalności.
- Samo zidentyfikowanie barier na jakie napotykają przedsiębiorcy to nie wszystko. To jedynie warunek konieczny, ale niedostateczny aby bariery zlikwidować. Trzeba pamiętać, że nie uda się ich zupełnie zlikwidować, możemy jedynie zmniejszać ich negatywny wpływ. Chodzi także o takie kształtowanie środowiska, żeby nie dopuszczać do powstawania nowych - powiedziała Irena Herbst, wiceminister gospodarki i pracy na konferencji prasowej poświęconej raportowi nt. barier działalności gospodarczej w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej