95 mld zł na EURO 2012

2009-02-13 13:13
EURO 2012
Autor: PL.2012

Blisko 95 mld zł - to szacowana wartość projektów związanych z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Polsce. To niemal dwukrotnie więcej niż inwestycje planowane na Ukrainie. Rok 2009 powinien być czasem ogłaszania i rozstrzygania przetargów związanych z mistrzostwami, w 2010 większość tych inwestycji ma być w fazie realizacji. Zatem lata 2010-2011 zapowiadają się na "żniwa" w polskim budownictwie.

Łączna wartość inwestycji budowlanych w infrastrukturę transportową, sportową, hotelową i telekomunikacyjną związanych z organizacją EURO 2012 w Polsce szacowana jest na blisko 95 mld zł. Ponad połowa wartości inwestycji to projekty drogowe, a blisko jedna trzecia - przedsięwzięcia związane z transportem szynowym.

Inwestycje związane z organizacją EURO 2012 w Polsce

Inwestycje związane z organizacją EURO 2012 w Polsce
Autor: PMR Publications

Szybka rozbudowa infrastruktury jest postrzegana przez duże firmy budowlane jako kluczowa dla dalszego rozwoju rynku budowlanego w Polsce. Według badania przeprowadzonego przez PMR wśród 250 największych firm budowlanych w Polsce, aż 71% ankietowanych przedsiębiorstw liczy na realizację projektów związanych z przygotowaniami do EURO. Jednocześnie jednak firmy wykazują umiarkowany optymizm odnośnie możliwości realizacji zakładanego planu inwestycyjnego: niecałe 60% respondentów spodziewa się, że uda się zrealizować więcej niż połowę planu, natomiast 22% oczekuje skuteczności jego realizacji w ponad 75%.

- Organizacja EURO 2012 oraz olbrzymia pula środków unijnych to najlepsza rzecz, jaka mogła przydarzyć się polskiemu budownictwu. Planowane projekty zyskują na znaczeniu zwłaszcza w dobie odpływu z gospodarki kapitału prywatnego oraz słabnącego sektora deweloperskiego. Już przy 80% skuteczności realizacji planu na EURO, wartość inwestycji wyniosłaby 75 mld zł, czyli dokładnie tyle, ile wartość produkcji budowlano-montażowej dużych firm budowlanych w 2008 roku. Projekty związane z EURO 2012 będą przez najbliższe trzy lata swoistą protezą dla rynku budowlanego, dzięki której sektor jako całość będzie w stanie utrzymać się na nogach - twierdzi Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu "EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie – Planowane inwestycje budowlane".

- Harmonogram planowanych inwestycji obejmuje ponad 300 projektów, ale przynajmniej do połowy 2009 r. większość przedsięwzięć będzie znajdowała się jeszcze w fazie przygotowawczej, obejmującej zdobywanie pozwoleń, opracowywanie projektów oraz wybór wykonawców. Największa liczba przetargów dotyczących realizacji inwestycji  zostanie jednak ogłoszona i rozstrzygnięta właśnie w 2009 r. W optymistycznym scenariuszu może to być nawet 40% wszystkich projektów. Od 2010 r. większość przedsięwzięć będzie już realizowana, dlatego lata 2010-2011 w polskim budownictwie będą zdecydowanie lepsze niż rok obecny, zwłaszcza dla dużych firm budowlanych - dodaje Bartłomiej Sosna.

Rok 2008 pokazał, że z powodu opóźnień w fazie przygotowawczej, nie wszystkie planowane przedsięwzięcia zostaną zakończone w 2012 roku. Największe obawy o terminowość realizacji rodzą obecnie inwestycje transportowe. Jednak, pomimo opóźnień, projekty te nie zostały wykreślone z listy inwestycji na EURO i zostaną dokończone w latach kolejnych. Po stronie ukraińskiej natomiast niepewny jest los części przedsięwzięć kolejowych i lotniskowych, które w dalszym ciągu nie mają pełnego i wiarygodnego źródła finansowania. W związku z kryzysem finansowym, mniej optymistycznie przedstawiają się także projekty w sektorze hotelowym na Ukrainie, zarówno te w fazie budowy, jak i będące dopiero na etapie projektowania, gdyż wielu deweloperów wycofuje się lub odsuwa w czasie termin rozpoczęcia realizacji hoteli.

Na Ukrainie natomiast dużo lepiej niż w Polsce prezentuje się budowa stadionów, czyli kluczowych inwestycji na EURO. Budowa pierwszego stadionu, w Dniepropietrowsku, zakończyła się już w roku 2008. W tym roku oddane do użytku zostaną stadiony w Doniecku i Charkowie. Na 2010 planuje się zakończenie budowy stadionów w Kijowie, Odessie oraz Lwowie, jednak terminowa realizacja wszystkich trzech obiektów jest mało prawdopodobna.

- W maju UEFA podejmie decyzję o tym, które z polskich i ukraińskich miast będą gospodarzami mistrzostw. Decyzje, które wówczas zapadną będą miały kluczowy wpływ na dalszą realizację inwestycji w obu krajach. Spodziewamy się, że część inwestycji w miastach pozbawionych szans na organizację mistrzostw może zostać wstrzymana - dodaje autor raportu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej