95 mld zł na EURO 2012

2009-02-13 13:13
EURO 2012
Autor: PL.2012

Blisko 95 mld zł - to szacowana wartość projektów związanych z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Polsce. To niemal dwukrotnie więcej niż inwestycje planowane na Ukrainie. Rok 2009 powinien być czasem ogłaszania i rozstrzygania przetargów związanych z mistrzostwami, w 2010 większość tych inwestycji ma być w fazie realizacji. Zatem lata 2010-2011 zapowiadają się na "żniwa" w polskim budownictwie.

Łączna wartość inwestycji budowlanych w infrastrukturę transportową, sportową, hotelową i telekomunikacyjną związanych z organizacją EURO 2012 w Polsce szacowana jest na blisko 95 mld zł. Ponad połowa wartości inwestycji to projekty drogowe, a blisko jedna trzecia - przedsięwzięcia związane z transportem szynowym.

Inwestycje związane z organizacją EURO 2012 w Polsce

Inwestycje związane z organizacją EURO 2012 w Polsce
Autor: PMR Publications

Szybka rozbudowa infrastruktury jest postrzegana przez duże firmy budowlane jako kluczowa dla dalszego rozwoju rynku budowlanego w Polsce. Według badania przeprowadzonego przez PMR wśród 250 największych firm budowlanych w Polsce, aż 71% ankietowanych przedsiębiorstw liczy na realizację projektów związanych z przygotowaniami do EURO. Jednocześnie jednak firmy wykazują umiarkowany optymizm odnośnie możliwości realizacji zakładanego planu inwestycyjnego: niecałe 60% respondentów spodziewa się, że uda się zrealizować więcej niż połowę planu, natomiast 22% oczekuje skuteczności jego realizacji w ponad 75%.

- Organizacja EURO 2012 oraz olbrzymia pula środków unijnych to najlepsza rzecz, jaka mogła przydarzyć się polskiemu budownictwu. Planowane projekty zyskują na znaczeniu zwłaszcza w dobie odpływu z gospodarki kapitału prywatnego oraz słabnącego sektora deweloperskiego. Już przy 80% skuteczności realizacji planu na EURO, wartość inwestycji wyniosłaby 75 mld zł, czyli dokładnie tyle, ile wartość produkcji budowlano-montażowej dużych firm budowlanych w 2008 roku. Projekty związane z EURO 2012 będą przez najbliższe trzy lata swoistą protezą dla rynku budowlanego, dzięki której sektor jako całość będzie w stanie utrzymać się na nogach - twierdzi Bartłomiej Sosna, analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu "EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie – Planowane inwestycje budowlane".

- Harmonogram planowanych inwestycji obejmuje ponad 300 projektów, ale przynajmniej do połowy 2009 r. większość przedsięwzięć będzie znajdowała się jeszcze w fazie przygotowawczej, obejmującej zdobywanie pozwoleń, opracowywanie projektów oraz wybór wykonawców. Największa liczba przetargów dotyczących realizacji inwestycji  zostanie jednak ogłoszona i rozstrzygnięta właśnie w 2009 r. W optymistycznym scenariuszu może to być nawet 40% wszystkich projektów. Od 2010 r. większość przedsięwzięć będzie już realizowana, dlatego lata 2010-2011 w polskim budownictwie będą zdecydowanie lepsze niż rok obecny, zwłaszcza dla dużych firm budowlanych - dodaje Bartłomiej Sosna.

Rok 2008 pokazał, że z powodu opóźnień w fazie przygotowawczej, nie wszystkie planowane przedsięwzięcia zostaną zakończone w 2012 roku. Największe obawy o terminowość realizacji rodzą obecnie inwestycje transportowe. Jednak, pomimo opóźnień, projekty te nie zostały wykreślone z listy inwestycji na EURO i zostaną dokończone w latach kolejnych. Po stronie ukraińskiej natomiast niepewny jest los części przedsięwzięć kolejowych i lotniskowych, które w dalszym ciągu nie mają pełnego i wiarygodnego źródła finansowania. W związku z kryzysem finansowym, mniej optymistycznie przedstawiają się także projekty w sektorze hotelowym na Ukrainie, zarówno te w fazie budowy, jak i będące dopiero na etapie projektowania, gdyż wielu deweloperów wycofuje się lub odsuwa w czasie termin rozpoczęcia realizacji hoteli.

Na Ukrainie natomiast dużo lepiej niż w Polsce prezentuje się budowa stadionów, czyli kluczowych inwestycji na EURO. Budowa pierwszego stadionu, w Dniepropietrowsku, zakończyła się już w roku 2008. W tym roku oddane do użytku zostaną stadiony w Doniecku i Charkowie. Na 2010 planuje się zakończenie budowy stadionów w Kijowie, Odessie oraz Lwowie, jednak terminowa realizacja wszystkich trzech obiektów jest mało prawdopodobna.

- W maju UEFA podejmie decyzję o tym, które z polskich i ukraińskich miast będą gospodarzami mistrzostw. Decyzje, które wówczas zapadną będą miały kluczowy wpływ na dalszą realizację inwestycji w obu krajach. Spodziewamy się, że część inwestycji w miastach pozbawionych szans na organizację mistrzostw może zostać wstrzymana - dodaje autor raportu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej