10 tys. - już wkrótce?

2006-10-08 14:38

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w stolicy ceny podskoczyły o 29%. Za najdroższe mieszkania trzeba zapłacić blisko 9000 za m2. Najtańsze można jeszcze kupić za ok. 3600 brutto, ale i te szybko drożeją. Według badań CB Richard Ellis warszawskie ceny podwyższają głównie inwestorzy polscy i zagraniczni, którzy kupują mieszkania w celach spekulacyjnych.

W pierwszym półroczu 2006 roku w realizacji było ponad 30 000 mieszkań w około 200 projektach mieszkaniowych. Pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć przodowały dzielnice: Mokotów, Bemowo, Wilanów i Białołęka. Wysokiemu popytowi, który wzmaga przede wszystkim dostępność kredytów mieszkaniowych, towarzyszył równie wysoki procent sprzedaży mieszkań w trakcie realizacji - w drugim kwartale 79% mieszkań zostało sprzedanych jeszcze podczas budowy. W drugiej połowie 2006 roku popyt dodatkowo wzrósł ze względu na spodziewane zmiany na rynku kredytów hipotecznych i utrzymującą się niepewność w kwestii VAT. Najbardziej popularne okazały się mieszkania o powierzchni około 50-60 m2.

Za nowe  mieszkanie trzeba było zapłacić 5,620 zł brutto za m2 i stanowiło to o 29% więcej niż w analogicznym okresie 2005 roku. Niektóre dzielnice okazywały się droższe - na Mokotowie płacono za mieszkanie o 44% więcej niż rok wcześniej, na Ochocie o 38%, a na Ursynowie o 31%. Najdroższą jednak dzielnicą, analizując średnie ważone ceny sprzedaży nowych mieszkań, było nadal centrum stolicy - Śródmieście, gdzie za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić 9,000 zł brutto. Tutaj też najwyższe ceny osiągały grunty i w drugim kwartale 2006 roku wynosiły 6 000 zł za m2. Na kolejnych miejscach pod względem cen mieszkaniowych znalazły się Żoliborz - 7 270 zł brutto za m2 oraz wspomniany już Mokotów 7 180 brutto za m2. Wysoki popyt spowodował, że niektórzy deweloperzy podnieśli ceny kilkakrotnie w czasie sprzedaży, posiadając jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę długa listę zainteresowanych.

Najtańsze mieszkania w drugim kwartale 2006 roku, można było kupić w dzielnicy Wawer, gdzie średnia ważona cena nowego mieszkania wyniosła 3 630 pln brutto za m2. W Wesołej cena metra dobiegała już blisko 3700 zł brutto, a w Rembertowie 3 900 zł. W przyszłości coraz więcej osób zdecyduje się na inwestycje powstające na obrzeżach Warszawy. Coraz popularniejsze stanie się również budownictwo indywidualne jako alternatywa dla drogich mieszkań w centrum. W związku z tym w średnim okresie można spodziewać się wzrostu cen działek w okolicach Warszawy - objaśnia Mikołaj Martynuska, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych, CB Richard Ellis.

Zasoby mieszkaniowe w Warszawie wynoszą 760 000. Najwięcej wybudowały spółdzielnie, następnie deweloperzy i osoby prywatne, gminy oraz zakłady pracy. Według szacunków CB Richard Ellis, do końca tego roku do użytku przez deweloperów oddane zostaną 64 projekty o łącznej liczbie blisko 9 300 mieszkań, z czego ok. 26% na Mokotowie, 12% na Ursynowie i 11% w Wilanowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej