10 tys. - już wkrótce?

2006-10-08 14:38

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w stolicy ceny podskoczyły o 29%. Za najdroższe mieszkania trzeba zapłacić blisko 9000 za m2. Najtańsze można jeszcze kupić za ok. 3600 brutto, ale i te szybko drożeją. Według badań CB Richard Ellis warszawskie ceny podwyższają głównie inwestorzy polscy i zagraniczni, którzy kupują mieszkania w celach spekulacyjnych.

W pierwszym półroczu 2006 roku w realizacji było ponad 30 000 mieszkań w około 200 projektach mieszkaniowych. Pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć przodowały dzielnice: Mokotów, Bemowo, Wilanów i Białołęka. Wysokiemu popytowi, który wzmaga przede wszystkim dostępność kredytów mieszkaniowych, towarzyszył równie wysoki procent sprzedaży mieszkań w trakcie realizacji - w drugim kwartale 79% mieszkań zostało sprzedanych jeszcze podczas budowy. W drugiej połowie 2006 roku popyt dodatkowo wzrósł ze względu na spodziewane zmiany na rynku kredytów hipotecznych i utrzymującą się niepewność w kwestii VAT. Najbardziej popularne okazały się mieszkania o powierzchni około 50-60 m2.

Za nowe  mieszkanie trzeba było zapłacić 5,620 zł brutto za m2 i stanowiło to o 29% więcej niż w analogicznym okresie 2005 roku. Niektóre dzielnice okazywały się droższe - na Mokotowie płacono za mieszkanie o 44% więcej niż rok wcześniej, na Ochocie o 38%, a na Ursynowie o 31%. Najdroższą jednak dzielnicą, analizując średnie ważone ceny sprzedaży nowych mieszkań, było nadal centrum stolicy - Śródmieście, gdzie za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić 9,000 zł brutto. Tutaj też najwyższe ceny osiągały grunty i w drugim kwartale 2006 roku wynosiły 6 000 zł za m2. Na kolejnych miejscach pod względem cen mieszkaniowych znalazły się Żoliborz - 7 270 zł brutto za m2 oraz wspomniany już Mokotów 7 180 brutto za m2. Wysoki popyt spowodował, że niektórzy deweloperzy podnieśli ceny kilkakrotnie w czasie sprzedaży, posiadając jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę długa listę zainteresowanych.

Najtańsze mieszkania w drugim kwartale 2006 roku, można było kupić w dzielnicy Wawer, gdzie średnia ważona cena nowego mieszkania wyniosła 3 630 pln brutto za m2. W Wesołej cena metra dobiegała już blisko 3700 zł brutto, a w Rembertowie 3 900 zł. W przyszłości coraz więcej osób zdecyduje się na inwestycje powstające na obrzeżach Warszawy. Coraz popularniejsze stanie się również budownictwo indywidualne jako alternatywa dla drogich mieszkań w centrum. W związku z tym w średnim okresie można spodziewać się wzrostu cen działek w okolicach Warszawy - objaśnia Mikołaj Martynuska, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych, CB Richard Ellis.

Zasoby mieszkaniowe w Warszawie wynoszą 760 000. Najwięcej wybudowały spółdzielnie, następnie deweloperzy i osoby prywatne, gminy oraz zakłady pracy. Według szacunków CB Richard Ellis, do końca tego roku do użytku przez deweloperów oddane zostaną 64 projekty o łącznej liczbie blisko 9 300 mieszkań, z czego ok. 26% na Mokotowie, 12% na Ursynowie i 11% w Wilanowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej