Płace w budownictwie - ponad 20% mniej...

2009-07-17 12:00

Analizując dane z I półrocza 2009 roku, w porównaniu do danych z tego samego okresu roku ubiegłego, widać spadek średniego wynagrodzenia o ok. 15-30% w zależności od sektora gospodarki oraz regionu. Najwyższe wynagrodzenia można osiągnąć niezmiennie w województwie mazowieckim, zaś najwyższy poziom płac uzyskują pracownicy branży farmaceutycznej, IT, finansowej oraz budowlanej.

Wynagrodzenia specjalistów branży budowlanej uzależnione są od sektora. Obecnie najczęściej poszukiwanymi pracownikami są doświadczeni inżynierowie wyspecjalizowani w realizacji projektów infrastruktury transportowej lub ekologicznej, którzy mogą negocjować wyższe stawki, niż ich koledzy w sektorze budownictwa ogólnego. Ze względu na spowolnienie w branży deweloperskiej oraz mniejszą liczbę projektów typu Residential i Commercial odnotowano spadek popytu na kandydatów na stanowisko Project Managerów, którzy w latach 2007/2008 znacznie podnieśli swoje wymagania finansowe. Oznacza to, że ich płace zmniejszyły się na przestrzeni roku o ponad 20%.

W branży nieruchomości pensje spadły o co najmniej 10-15%. Największy spadek wynagrodzeń można zauważyć po stronie deweloperów. W tej grupie zaobserwowano również znaczny spadek liczby wakatów (głównie na stanowiska specjalistów ds. ekspansji, czy rozwoju), które w ubiegłym roku (2008) były bardzo pożądane i i dobrze opłacane .Obecnie obserwujemy większe zainteresowanie osobami o specjalności z zakresu komercjalizacji powierzchni handlowych oraz utrzymania technicznego obiektów.

Przegląd płacowy - budownictwo i nieruchomości

Raporty płacowe opracowane przez ekspertów HAYS Poland prezentują dane z pierwszego półrocza 2009 i zawierają informacje o poziomie wynagrodzeń na ponad 130 stanowiskach. Przegląd płac bazuje na kwotach oferowanych nowozatrudnionym pracownikom w najważniejszych sektorach gospodarki. Wszystkie raporty płacowe są udostępnione na stronie internetowej www.hays.pl w sekcji Przegląd płac.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany