Sprzedaż mieszkań. Zniknęły zwolnienia – pojawiły się inne

2006-11-29 15:18
mieszkanie na sprzedaż
Autor: UM Biała Podlaska Mieszkanie na sprzedaż

Od 1 stycznia 2007 roku przy sprzedaży mieszkań będzie obowiązywał 19-procentowy podatek od dochodu ze sprzedaży – zakłada przyjęta przez Sejm 27 października 2006 roku ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Teraz poprawki ma jeszcze przedyskutować Senat.

Zmiany w ustawie z 21 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) zakładają, że od 2007 roku opodatkowana będzie sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych. Od sprzedaży mieszkania trzeba będzie zapłacić 19% podatek od dochodu. Obecnie trzeba uiścić 10% podatek od przychodu, pod warunkiem, że sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od dnia zakupu. Zwolnienie z podatku przysługuje, gdy sprzedaż lokalu miała miejsce po pięciu latach od dnia nabycia lub gdy mieszkanie otrzymano jako spadek lub darowiznę. 10% podatku od przychodu nie musimy również płacić w sytuacji, gdy pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy na inne cele mieszkaniowe albo w celu uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części. Nieopodatkowana sprzedaż występuje również w przypadku, gdy mamy wielostronną umowę o zamianie budynków albo praw do lokali. Projekt nowelizacji odrzuca jednak znaczną część tych zwolnień, pozostawiając jedynie to dotyczące nieopodatkowanej sprzedaży po pięciu latach od nabycia. 

Od 1 stycznia 2007 roku nie będzie także zwolnienia od podatku sprzedaży mieszkań uzyskanych w drodze spadku lub darowizny. W zamian będzie można uwzględnić przy sprzedaży nieruchomości koszty uzyskania przychodów, którymi będzie wartość rynkowa nieruchomości z dnia nabycia, powiększona o udokumentowane nakłady, odpowiadające łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość nakładów ma być ustalana na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Pozwoli to uniknąć podwójnego opodatkowania: w chwili sprzedaży i otrzymania darowizny.

Ponadto, na miejsce poprzednich zwolnień wprowadzono nowe. Zwolnienia z PIT będą przysługiwały tym sprzedającym, którzy przed sprzedażą będą zameldowani w domu lub mieszkaniu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Nowe przepisy będą dotyczyć nieruchomości nabytych po 1 stycznia roku 2007.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej