Żarówki do lamusa

2009-09-01 10:00
Żegnaj tradycyjna żarówko
Autor: OSRAM

Od 1 września 2009 roku obowiązuje nowa dyrektywa UE rozpoczynająca proces stopniowego wycofywania z rynku energochłonnych produktów oświetleniowych. Nowe regulacje będą wprowadzane etapami aż do 2016 roku. Czas tradycyjnej żarówki powoli dobiega końca...

Od 1 września 2009 roku, zgodnie z nowymi przepisami UE, ze sprzedaży wycofane zostaną tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy powyżej 75 W. Ten sam los spotka wszystkie żarówki matowe oraz świetlówki kompaktowe (z wyjątkiem tych posiadających klasę energetyczną A).
- Co istotne, główna odpowiedzialność za zmiany w asortymencie spoczywać będzie bezpośrednio na producentach i sprzedawcach sprzętu oświetleniowego. Konsumenci powinni czuć się komfortowo, ponieważ unijne regulacje nie nakładają na nich obowiązku natychmiastowej wymiany starych żarówek na energooszczędne. Klient będzie mógł także skorzystać z bogatej oferty nowych produktów oświetleniowych, w dogodnym dla siebie czasie – tłumaczy Magdalena Bogusz, marketing manager z firmy OSRAM.

Wchodzenie w życie kolejnych dyrektyw UE będzie przebiegało stopniowo. Począwszy od września, z unijnego rynku wycofywane będą kolejne źródła światła. W 2009 ze sklepów znikną żarówki powyżej 75 W, w 2010 – powyżej 65 W, w 2011 – te o mocy większej niż 45 W i wreszcie w 2012 – powyżej 7 W. W 2013 roku podniesione zostaną dodatkowo wymagania dotyczące jakości produktów oświetleniowych. Ostatni etap zmian nastąpi we wrześniu 2016 roku. Wówczas wycofane zostaną żarówki z klasą energetyczną C.

- Nowa dyrektywa unijna to dobra wiadomość dla konsumentów i dla środowiska. 8-letni okres przejściowy sprawi, że energooszczędne źródła światła o najwyższej jakości będą dostępne jako zamienniki dla wszystkich standardowych zastosowań, opraw, kształtów i mocy – tłumaczy Magdalena Bogusz. – Dyrektywa ta jest mocnym sygnałem, że UE poważnie traktuje kwestię ochrony środowiska. Wszyscy powinniśmy przyczyniać się do jego ochrony, jako miejsca dla przyszłych pokoleń. Dzięki energooszczędnym źródłom światła możemy zmniejszać emisję CO2 do atmosfery.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany