Zamówienia publiczne z ludzką twarzą

2009-08-27 17:50

Na ostatnim posiedzeniu podkomisji Nadzwyczajnej Komisji Gospodarki do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, rozpatrzony został rządowy projekt o zmianie ustawy dotyczący zamówień publicznych...

- Na poparcie zasługują zapisy zawarte w tym projekcie, umożliwiające ubieganie się o zamówienie tym wykonawcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. A także dające zamawiającym większą swobodę w formułowaniu warunków wykonywania zamówień – mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. - Popieramy również, propozycję eliminującą przypadki przedłużania terminu składania ofert, związanych z koniecznością udzielania odpowiedzi na zapytania, przysłane tuż przed jego upływem. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych zamówień infrastrukturalnych np. dotyczących budowy autostrad czy mostów.

Projekt: Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

KPP za słuszną uważa propozycję uchylenia zapisu, znoszącego nakaz zabezpieczenia finansowego, który miałby być gwarancją właściwego wykonania umowy przez zamawiającego.
Wątpliwości KPP budzi projekt zmiany dotyczący, określenia w opisie zamówienia publicznego, wymagań związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Zastrzeżenie, że o zamówienia będą się mogli ubiegać wyłącznie wykonawcy, u których ponad połowa zatrudnionych pracowników, to osoby niepełnosprawne, jest zdaniem KPP niewykonalne. W Polsce są na tyle duże systemowe (prawne) bariery zatrudniania osób niepełnosprawnych że rzadkością jest sytuacja, w której ponad połowę załogi stanowią osoby niepełnosprawne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej