Wypłata środków z PPK - czy możliwa wcześniejsza wypłata? Kiedy najlepiej wypłacić pieniądze? Ile można wypłacić z PPK?

2023-01-20 15:10
Wypłata pieniędzy z PPK
Autor: Getty Images Wypłata środków z PPK możliwa w każdym momencie. Kiedy najlepiej wypłacić pieniądze z PPK?

Czy wcześniejsza wypłata środków z PPK jest możliwa? Tak. Uczestnicy PPK mogą wypłacić kapitał w każdym momencie. Warto jednak wiedzieć kiedy najbardziej opłaca się wycofać środki oraz to, że z oszczędności można skorzystać w przypadku ciężkiej choroby lub zakupu mieszkania. Ile można wypłacić z PPK? Wyliczenia

Spis treści

 1. Czy można wypłacić pieniądze z PPK?
 2. Wypłata pieniędzy z PPK po 60 roku życia
 3. Wypłata środków z PPK przed ukończeniem 60 roku życia
 4. Wypłata środków z PPK a rezygnacja
 5. Ile można wypłacić z PPK po latach oszczędzania? Wyliczenia
 6. Ile trwa wypłata środków z PPK?

Czy można wypłacić pieniądze z PPK?

Uczestnik PPK może w każdym momencie wypłacić swoje środki zgromadzone w ramach PPK, jednak warunki wypłaty będą różne przed i po osiągnięciu 60 roku życia.

Wypłata pieniędzy z PPK po 60 roku życia

Po osiągnięciu 60 roku życia wypłata środków dokonywana jest domyślnie w konfiguracji:

 • wypłata jednorazowa w wysokości 25% zgromadzonych środków;
 • wypłata w co najmniej 120 ratach pozostałej części 75% zgromadzonych środków.

Przy takiej konfiguracji pracownik nie płaci podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) w wysokości 19%.Uczestnik może również zadeklarować wypłatę 100% zgromadzonych środków w 120 ratach. Wówczas również nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. Istnieje również możliwość zawnioskowania o zwiększenie liczby rat, w których będą wypłacane środki, czy też ich zmniejszenie, jednak wypłata środków w mniej niż 120 ratach będzie obligowała pracownika do zapłaty podatku od zysków kapitałowych, czyli od zysku, jaki osiągnął fundusz podczas inwestowania 75% środków pracownika. Z opodatkowania zawsze zwolniony będzie zysk od 25% zgromadzonych środków.

Pracownik, który osiągnął 60 rok życia może również przeznaczyć zgromadzone w PPK środki na:

 • wypłatę w formie świadczenia małżeńskiego, tj. jeśli pracownik i jego małżonek osiągnęli 60 rok życia i posiadają PPK w tej samej instytucji mogą zawnioskować o połączenie ich rachunków w PPK w jeden rachunek małżeński, z którego pieniądze wypłacane są w minimum 120 miesięcznych ratach bez potrącania podatku, a w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi nadal będzie otrzymywał wypłatę ratalną w ustalonej uprzednio wysokości,
 • na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do okresowego lub dożywotniego świadczenia,
 • na lokatę terminową.

Wypłata środków z PPK przed ukończeniem 60 roku życia

Przed ukończeniem 60 roku życia, uczestnik może:

 • wycofać środki w PPK - wówczas traci kwotę, która stanowi równowartość opłaty powitalnej i dopłat od Państwa, a także traci 30% wpłat pochodzących od pracodawcy (zostaną one przelane na indywidualne konto w ZUS), zaś od pozostałej kwoty potrącony zostanie podatek od zysków kapitałowych, pochodzących ze środków zwracanych uczestnikowi,
 • wypłacić środki w PPK - w postaci jednorazowej wypłaty do 100 % wartości środków zgromadzonych w PPK na pokrycie wkładu własnego do kredytu na zakup domu albo mieszkania, czy też w przypadku poważnej choroby pracownika, jego współmałżonka albo dziecka pracownika w postaci wypłaty 25% środków. Katalog chorób, które podlegają pod taką wypłatę określony został ustawowo, zaś do wniosku o wypłatę środków należy dołączyć niezbędne dokumenty poświadczające chorobę. W przypadku wypłaty na cele mieszkaniowe, pracownik musi spłacić wypłaconą z PPK kwotę w wartości nominalnej, przy czym obowiązany jest rozpocząć spłatę tej kwoty nie później niż 5 lat od jej wypłaty, zaś całość kwoty musi spłacić w ciągu 15 lat. Wycofanie (zwrot) środków oraz wypłata nie oznaczają rezygnacji z PPK.

Wypłata środków z PPK a rezygnacja

Ważne! Zarówno wycofanie (zwrot), jak i wypłata środków nie oznaczają rezygnacji z PPK.

Wypłata środków nie oznacza rezygnacji z dalszego oszczędzania, a rezygnacja nie wiąże się z wypłatą pieniędzy. Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolny dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. W każdej chwili można także wypłacić zgromadzone pieniądze. Jeżeli złożymy rezygnację pracodawcy, ten nie może już naliczać i pobierać składek. Tym samym pracownik nie otrzyma kolejnych wpłat od pracodawcy i państwa. Do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek.

Czytaj też:

Ile można wypłacić z PPK po latach oszczędzania? Wyliczenia

Zakładając, że przystępujemy do PPK w wieku 35 lat, nasze wynagrodzenie brutto to 7000 zł, a zarówno my (jako pracownik) i pracodawca wpłacamy jedynie obligatoryjną część składki, odpowiednio 2 i 1,5%, zaś oszczędzamy do 60 roku życia i dokonujemy wypłaty w domyślnej konfiguracji, tj. 25% wypłata jednorazowa i pozostała część w 120 ratach, mamy do wypłaty po 25 latach łączną kwotę 162 932 zł. Z tego wypłata jednorazowa wynosi 40 733 zł, natomiast miesięcznie wypłacana przez 120 miesięcy kwota to 1 166 zł. Należy w tym miejscu podkreślić, że kwota wpłacona ze składek pracownika to 59 668 zł.

Ile trwa wypłata środków z PPK?

Jednorazowa wypłata środków z PPK z tytułu poważnego zachorowania lub wypłata pierwszej raty tych środków dokonywana jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty złożenia wniosku.

Kontakt do autorki

Kontakt do autorki znajdziesz tu: chmuralegal.pl

Kancelaria Chmura i Partnerzy zapewnia wszechstronną obsługę prawną dla przedsiębiorców, w tym w szczególności z branży budowlanej, nieruchomości. Działalność kancelarii koncentruje się na zapewnieniu klientom kompleksowego wsparcia w zakresie rozwiązywania ich problemów prawnych oraz pomocy w rozwijaniu działalności gospodarczej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej