Wycinka drzewa na działce od stycznia 2023 będzie łatwiejsza! Wniosek o wycinkę drzewa złożysz online

Wycinka drzewa na własnej działce od stycznia 2023 będzie łatwiejsza. Więcej drzew będzie można wyciąć bez zezwolenia czy nawet bez zgłoszenia. W przyszłym roku nowością ma być także możliwość złożenia wniosku o wycinkę drzewa online, na co pilnie muszą się przygotować gminy. Zmiany wprowadza ustawa z 26 października 2022 o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185)
Wniosek o zezwolenie na wycinkę drzew online
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 26 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185). Od 27 stycznia 2023 wnioski o wycinkę drzew gminy zobowiązane będą przyjąć także online. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada ujednolicenie wniosków. Obowiązujący dla wszystkich wzór ma zostać niedługo opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej BIP. Choć, jak dowiedziała się Gazeta Prawna, ujednolicenie nie będzie dotyczyć wniosków w formie papierowej dostępnych w gminach. Wnioski w obu formach (online i papierowe) mają funkcjonować równolegle. Może się zdarzyć zatem, że w gminie obowiązywać będą dwa różne wnioski - inny w formie papierowej, inny - wprowadzony przez Ministerstwo Klimatu w formie online. Osoba starająca się o wycinkę będzie mogła wybrać z którego wniosku skorzystać.
Nie zmienia się zasada wypełnienia wniosków o wycinkę drzew. W dalszym ciągu wnioski będą kierowane do wójta, burmistrza, prezydenta miasta czy konserwatora zabytków w przypadku terenów zabytkowych. Podobnie jak do tej pory za złożenie wniosku na wycinkę drzew nie będzie pobierana opłata.
O ile styczniowa zmiana przepisów dotyczy tylko procedur, to kolejna nowelizacja może niekorzystnie odbić się na środowisku, W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Dotyczy on wprowadzenia zmian w przepisach regulujących wycinkę drzew i krzewów. Procedura usunięcia drzewa z własnej posesji ma przebiegać szybciej, bez zbędnych barier administracyjnych i prawnych.
Projektodawcy przekonują, że dzięki uproszczonym regulacjom właściciele nieruchomości będą mogli „w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności”. Na czym ma polegać zmiana przepisów?
Grubsze drzewo do wycinki bez pozwolenia
Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, to zwiększony zostanie o 20 cm – w stosunku do aktualnie obowiązujących wymiarów – obwód pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagać się będzie nie pozwolenia na wycinkę, a jedynie zgłoszenia.
Oznacza to, że na swojej działce można będzie wyciąć, po uprzednim zgłoszenie takiego zamiaru do urzędu, drzewa, których obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 100 cm (wcześniej 80 cm) - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 85 cm (wcześniej 65 cm) - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 70 cm (wcześniej 50 cm) - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Szybsza procedura wycięcia drzewa
Nowe przepisy mają skrócić terminy na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew (z 21 do 14 dni), a także na wniesienia przez urzędników ewentualnego sprzeciwu (z 14 do 7 dni). Nowelizacja ma również wprowadzić 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez dany organ.
Jakie drzewa i krzewy można wycinać bez zgłoszenia czy pozwolenia?
Bez zgłoszenia czy pozwolenia wycinać można tylko:
- krzewy skupisku, o powierzchni do 25 m²,
- krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni,
- drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, - 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, - 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew,
- drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
- drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach'
- drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.