W 2025 od podatku odliczysz magazyn energii. Jest zapowiedź nowej ulgi

2024-03-08 9:55
fotowoltaika
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Rząd zapowiada nowa ulgę podatkową - będzie można odpisać magazyn energii

Rząd zapowiada nową ulgę podatkową, która ma wejść w życie w 2025 roku. Chodzi o przydomowe magazyny energii, które stają się coraz bardziej potrzebnym uzupełnienie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Nową ulgę podatkową zapowiedziała w Sejmie 7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Spis treści

  1. Przydomowe magazyny energii potrzebne
  2. Będą nowe programy wsparcia dla magazynów energii
Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

- Chciałabym, aby w 2025 roku zaczął obowiązywać odpis podatkowy w związku z instalacją przydomowego magazynu energii - przekazała 7 marca w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Poinformowała, że rozmowy w tej sprawie już trwają.

Przydomowe magazyny energii potrzebne

Szefowa MKiŚ 7 marca odpowiadała posłom na pytania zadane w trakcie przedstawianych informacji na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zaznaczyła, że przydomowe magazyny energii muszą zacząć pojawiać się w Polsce. Przekonywała, że mogą one umożliwić odciążenie sieci dystrybucyjnych, a także ograniczyć koszty związane z ich modernizacją.

Przypomnijmy, że magazyn energii pozwala odciążyć sieć, zwiększając autokonsumpcję energii z fotowoltaiki. Oznacza to, że zabezpiecza sieć energetyczną przed nadmiarowymi kilowatami produkowanymi przez mikroinstalacje. Inwestycja w magazyn energii zwiększa ponadto opłacalność korzystania z fotowoltaiki, jak również chroni przed przerwami w dostawach prądu.

Będą nowe programy wsparcia dla magazynów energii

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapewniła, że resort we współpracy z NFOŚiGW będzie proponować nowe programy wsparcia związane z budową takich magazynów, by zachęcać do inwestycji w instalacje z OZE już z magazynami przydomowymi.

Warto przypomnieć, że takie programy już funkcjonowały, a kolejne są zapowiadane. W zeszłym roku dofinansowanie na fotowoltaikę z magazynem energii w wysokości  16 000 zł można było uzyskać w programie Mój prąd. W tym roku ma wystartować kolejna edycja programu. Czy zmieni się kwota wsparcia i zasady programu? Szczegóły mamy poznać wkrótce.

Tegoroczną nowością ma być też program Moja elektrownia wiatrowa. W programie przewidziano wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji dla beneficjentów, którzy zbudowali własną mikroelektrownię wiatrową, także z magazynem energii itp. Z tego co wiadomo przewidziano dwa warianty inwestycji, a wielkość dotacji wynosi:

  • ina instalację wiatrową – nie więcej niż 30 tys. zł (do 5 tys. zł/1 kW),
  • na magazyn energii elektrycznej - nie więcej niż 17 tys. zł (do 6 tys. zł/1 kWh).

W tej chwili natomiast magazyn magazyn energii razem fotowoltaiką można odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Jest to ulgą podatkowa, dzięki której można odliczyć wydatki m.in na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację budynku. W ramach ulgi przysługuje limit odliczenia - 53 tys. zł. Fotowoltaika z magazynem energii jest na liście kosztów kwalifikowanych.

Źródło: PAP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej