Uwaga na kontrole w domach i firmach. Można zapłacić ponad tysiąc złotych kary!

2023-10-31 14:25
Abonament RTV kontrole
Autor: gettyimages Odbiornik radiowy i telewizyjny powinien być zarejestrowany, a za każde urządzenie należy uiszczać abonament

Do domów i firm pukają kontrolerzy, by sprawdzić, czy opłacony jest abonament radiowo-telewizyjny. Sprawdzane jest także, czy odbiorniki radiowy i telewizyjny są zarejestrowane. Jeśli nie, można zapłacić wysoką karę. Wynosi ona trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Spis treści

  1. Na czym polega kontrola płatności abonamentu RTV?
  2. Kto sprawdza płatności abonamentu RTV?
  3. Jaka jest kara za brak płatności za abonament RTV?
  4. Ile postępowań za brak opłat RTV wszczęto w pierwszym półroczu 2023?

Na czym polega kontrola płatności abonamentu RTV?

Odbiornik radiowy i telewizyjny powinien być zarejestrowany, a za każde urządzenie należy uiszczać abonament. Jest to opłata stała, wymagana niezależnie od tego, czy używa się odbiorników, czy nie. Użytkownik płaci za sprzęt nadający się do odbioru sygnału nadawczego, to warunek obligujący do opłaty abonamentowej. W przypadku braku rejestracji sprawdzany jest także okres korzystania z odbiornika, bo użytkownik ma 14 dni na rejestrację. Dlatego, jeśli urządzenia są nowe, dobrze jest przechować rachunki za zakup.

Dodatkowo firmy, które posiadają auta z zainstalowanymi, działającymi odbiornikami radiowymi, taki sprzęt także powinny zarejestrować. Urzędnik bowiem  może również sprawdzać sprzęt w samochodach firmowych. W tym roku miesięczna kwota abonamentu za radio wynosi 8,70 zł, a w przypadku telewizora to 27,30 zł.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Borys

Kto sprawdza płatności abonamentu RTV?

Kontrolę przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej, działu Centrum Obsługi Finansowej. Są to osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. Kontrolerzy, którzy pojawią się na progu mieszkania czy firmy powinni okazać upoważnienie oraz legitymację służbową, a na życzenie także dowód osobisty. Pracowników Poczty Polskiej powinno się dopuścić do kontroli, ale nie ma konsekwencji prawnych za to, gdy się tego odmówi. Natomiast w momencie, gdy urzędnik podjął pracę, to kontrolowany powinien okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników.

Poczta Polska zapewnia, że kontrole w domach i firmach prowadzone są systematycznie przez cały rok, a wykonuje je kilkudziesięciu odpowiednio przygotowanych pracowników. Natomiast uprawnień do kontroli nie mają listonosze.

Jaka jest kara za brak płatności za abonament RTV?

Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają, czy w mieszkaniu lub firmie znajduje się sprzęt odpowiedni do odbierania sygnału nadawczego i czy jest on zarejestrowany. Jeśli okaże się, że radio lub telewizor nie były zarejestrowane, to wówczas nakładana jest kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu obowiązującego w momencie kontroli. W przypadku radia będzie to obecnie kwota 261 zł, a telewizora 819 zł, co w sumie daje 1080 zł. Dodatkowo wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiorników i z ustaleniem kwoty do opłaty za niezarejestrowany sprzęt.

Sprawdzane jest także, czy opłacany jest abonament w zarejestrowanym już odbiorniku. Tu jednak już nie jest wymagana wizyta kontrolera, bo Poczta Polska sama ma możliwość weryfikacji, czy nie ma zaległości w płatnościach. Jeśli okaże się, że abonament nie był opłacony, to wówczas właściciel odbiorników otrzymuje upomnienie. W przypadku braku wpłaty, wysyłany jest tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Oznacza to, że egzekucją długu zajmie się komornik.

Ile postępowań za brak opłat RTV wszczęto w pierwszym półroczu 2023?

Za brak opłaty abonamentowej RTV w pierwszym półroczu 2023 wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 5 958 tytułów wykonawczych. To znacznie mniej w porównaniu z pierwszym półroczem w roku 2022, wówczas tytułów wykonawczych było 25 444. Takie dane przekazało Ministerstwo Finansów. Informacje te dotyczą wszczętych postępowań egzekucyjnych za brak opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej