Świadczenie wspierające - dla kogo? Ile będzie wynosić! Od kiedy wnioski?

2023-05-23 12:51
Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych
Autor: Getty Images Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych ruszy w 2024 roku

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ma ono wynieść nawet 200% wysokości renty socjalnej! Świadczenie trafi do około pół miliona osób. Koszt tego wsparcia to 3,5 mld zł. Dla kogo jest świadczenie wspierające? Od kiedy składać wnioski i kiedy wypłaty?

Spis treści

 1. Jaka wysokość świadczenia wspierającego?
 2. Od kiedy świadczenie wspierające?
 3. Dla kogo jest świadczenie wspierające?
 4. Jak będzie ustalany poziom potrzeby wsparcia?
 5. Od kiedy wnioski o ustalenie poziomu wsparcia?

Jaka wysokość świadczenia wspierającego?

4 kwietnia 2023 rząd podjął decyzję, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50% do 200% renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Renta socjalna po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.To oznacza, że świadczenie wspierające wyniesie od 794,22 zł do 3176,88 zł brutto. Świadczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 i ma być co roku waloryzowane.

Od kiedy świadczenie wspierające?

Świadczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 i ma być co roku waloryzowane. Pierwsze świadczenia wspierające zostaną wypłacone w 2024 roku.

Dla kogo jest świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobom niepełnosprawnym, które uzyskają ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej:

 • 70 punktów,
 • 1 punktu, w przypadku dzieci do lat 3.

Ustawa przewiduje, że w zależności od liczby punktów oceny poziomu potrzeby wsparcia osoby niepełnosprawne będą uzyskiwać prawo do świadczenia w kolejnych latach. Świadczenie wspierające jest niezależne od dochodów czy wieku osoby niepełnosprawnej. Nie ma również znaczenia moment powstania niepełnosprawności.

Świadczenie będzie wypacane wyłącznie osobom, które uzyskały najwięcej punktów.

Jak będzie ustalany poziom potrzeby wsparcia?

Ustalanie osobie niepełnosprawnej poziomu potrzeby wsparcia będzie polegało na ocenie przez zespoły niezbędnego zakresu wsparcia osoby niepełnosprawnej w celu zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania niezależności osoby niepełnosprawnej.

Świadczenie będzie przyznawane:

 • w związku z brakiem lub utratą autonomii fizycznej,
 • psychicznej,
 • intelektualnej,
 • sensorycznej,
 • gdy wymagane jest wsparcie jednej lub więcej osób,
 • gdy wymagane jest wsparcie technologii wspomagających.

Od kiedy wnioski o ustalenie poziomu wsparcia?

Osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia od stycznia 2024. Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać po uzyskaniu oceny w 2024 roku.

Źródło: gov.pl

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej