W Słowenii nabiera znaczenia

2009-03-16 13:39

Słowenia nie wprowadziła do swojego systemu prawnego obowiązku formalnego stosowania warunków kontraktowych według wzoru FIDIC. Wymogi te są obowiązkowe w przypadku inwestycji z zakresu budownictwa, transportu i ochrony środowiska, realizowanych w wyniku przetargów finansowych ze środków międzynarodowych.

W kontraktach budowlanych w Słowenii stosowane są głównie Czerwona i Żółta Księga, w zależności od rodzaju realizowanej inwestycji. W większości zamówień publicznych realizowanych przez jednostki administracji państwowej w szczegółowych warunkach zamówienia zamawiający powołuje się na FIDIC i stawia wymóg jego stosowania - nie jest to jednak formalny wymóg. W oparciu o FIDIC realizowane są m.in. inwestycje współfinansowane z funduszu Spójności czy środków przedakcesyjnych PHARE.

Według Słoweńskiego Stowarzyszenia Inżynierów Konsultantów NACES SLOVENIA (National Association of Consulty Engineers od Slovenia) - członka FIDIC od 1993 r. - wiele większych słoweńskich firm budowlanych (infrastruktura) w praktyce stosuje standardowe wzory umów FIDIC. A według dyrektora NACES - Vekoslava Koroszca - tematyka ta jest w Słowenii szczególnie aktualna w chwili obecnej w związku z rosnącym udziałem środków UE w finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w gminach. Dlaczego stowarzyszenie organizuje liczne szkolenia nt. FIDIC dla pracowników administracji odpowiedzialnych za zamówienia publiczne. Kwestie te są również prezentowane na corocznych konferencjach nt. zamówień publicznych i administracji rządowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej