Są dopłaty do fotowoltaiki w blokach! Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 lutego 2023

2023-02-02 15:27

Dopłaty do fotowoltaiki w blokach to nowy program rządowy, skierowany do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dofinansowanie ma wynieść do 50% kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Przyjmowanie wniosków o dopłaty do fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych ruszyło 1 lutego 2023.

Spis treści

 1. Dopłata do fotowoltaiki w bloku do 50% kosztów inwestycji
 2. Najważniejsze założenia nowego programu dopłat do fotowoltaiki
 3. Do czego dopłaty?
 4. Gdzie składać wnioski?

- Do tej pory pomocą dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce był program Mój Prąd. Ten jednak nie traktował tak samo prosumentów w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Teraz dopasowaliśmy rozwiązania dla prosumenta lokatorskiego. Dotyczy to zarówno spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dopłata do fotowoltaiki w bloku do 50% kosztów inwestycji

W nowym programie będzie można dostać do 50% kosztów inwestycji w fotowoltaikę instalowaną na budynkach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych. Budżet programu ma wynieść 448 mln zł.

- Przy średniej wielkości instalacji o mocy 30 kW o wartości około 150 tys. zł jesteśmy w stanie dopłacić 75 tys. zł - oszacował minister.

Jak podkreślił Waldemar Buda, nowy program ma być bardzo korzystny dla prosumentów. - Wszystko, co wyprodukujemy ponad autokonsumpcję, będzie rozliczane przez operatora. A więc bardzo korzystne rozliczenie - zaznaczył.

Najważniejsze założenia nowego programu dopłat do fotowoltaiki

 • program wprowadza nowa instytucję - prosumenta lokatorskiego - dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych,
 • będzie można dostać do 50% dofinansowania na instalację fotowoltaiczną,
 • zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej,
 • autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej,
 • całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela,
 • przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby,
 • prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Do czego dopłaty?

Dofinansowanie przewidziano na:

 • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii,
 • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%,
 • instalacje wspomagające, tj. magazyny energii, pompy ciepła itp.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski o dopłaty można składać od 1 lutego 2023 do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej