Rozliczenie PIT tylko do 2 maja 2023! Pamiętaj, aby rozliczyć PIT za 2022

2023-04-28 10:42
rozliczenie PIT 2023
Autor: gettyimages Do kiedy można rozliczyć PIT w 2023? Do kiedy trzeba rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022?

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2022 rok? Sezon na rozliczenie podatków właśnie dobiega końca. Przypominamy ważne terminy rozliczenia PIT w 2023. W jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe - są na to 3 sposoby.

Spis treści

  1. Do kiedy rozliczenie PIT w 2023?
  2. Jak rozliczyć PIT - 3 sposoby
  3. Rozliczenie PIT 2023 online
  4. Rozliczenie PIT 2023 - dla kogo, jaki PIT

Do kiedy rozliczenie PIT w 2023?

Kończy się sezon na składanie deklaracji podatkowych. Standardowo PIT-y można rozliczyć do 30 kwietnia. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, wówczas ostatnim dniem na rozliczenie PIT jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. W praktyce termin na zeznanie podatkowe za 2022 rok upływa 2 maja 2023 roku.

Jak rozliczyć PIT - 3 sposoby

Rok podatkowy można rozliczyć na 3 sposoby:

  • przez usługę Twój e-PIT,
  • przez e-Deklaracje,
  • tradycyjnie, w formie papierowej (zeznanie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać poleconym na adres urzędu).
Trzeba wiedzieć

Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

Rozliczenie PIT 2023 online

Usługa Twój e-PIT, a w niej zeznania za 2022 rok, jest uruchamiana od 15 lutego 2023 w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie podatkowe udostępniane w tej usłudze przygotowywane jest na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową (dokumenty nadesłane przez pracodawców czy zleceniodawców). Do Twój e-PIT trzeba się zalogować, a można to zrobić:

  • przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną),
  • przez aplikację mObywatel,
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwoty przychodu).

Rozliczenie PIT online, bez wychodzenia z domu, to najprostszy sposób na złożenie zeznania podatkowego. Dostęp do bezpłatnego programu e-pity umożliwia łatwy wybór odpowiedniego formularza oraz jego wypełnienie. Łatwe jest też skorzystanie ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń od podatku oraz wskazanie organizacji pożytku publicznego, której będzie można przekazać 1,5% podatku. Program automatycznie sprawdza poprawność wprowadzonych danych, a wysyłka odbywa się na podstawie danych weryfikacyjnych bez konieczności użycia np. podpisu kwalifikowanego.

Rozliczenie PIT 2023 - dla kogo, jaki PIT

Przypominamy, jakie formularze PIT obowiązują w 2023 roku. Pierwszym krokiem w rozliczeniu podatku dochodowego jest bowiem wybór właściwego formularza.

  1. PIT-37 - najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 przeznaczony jest zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem oraz dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  2. PIT-36 - za pomocą tego PIT rozliczają się osoby, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczają się według skali podatkowej, są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-36. Ponadto zrobią to również podatnicy, którzy rozliczają straty z lat wcześniejszych, przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów czy odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych,
  3. PIT-36L - przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek liniowy, składają PIT-36L,
  4. PIT-28 - dla rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przewidziano formularz PIT-28. Obejmuje to z jednej strony przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, jak i podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych,
  5. PIT-38 - przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu,
  6. PIT-39 - podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami powinny znaleźć się na formularzu PIT-39.

Źródło: podatki.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej