Rozliczenie PIT tylko do 2 maja 2023! Pamiętaj, aby rozliczyć PIT za 2022

2023-04-28 10:42
rozliczenie PIT 2023
Autor: gettyimages Do kiedy można rozliczyć PIT w 2023? Do kiedy trzeba rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022?

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2022 rok? Sezon na rozliczenie podatków właśnie dobiega końca. Przypominamy ważne terminy rozliczenia PIT w 2023. W jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe - są na to 3 sposoby.

Spis treści

 1. Do kiedy rozliczenie PIT w 2023?
 2. Jak rozliczyć PIT - 3 sposoby
 3. Rozliczenie PIT 2023 online
 4. Rozliczenie PIT 2023 - dla kogo, jaki PIT

Do kiedy rozliczenie PIT w 2023?

Kończy się sezon na składanie deklaracji podatkowych. Standardowo PIT-y można rozliczyć do 30 kwietnia. To stały termin obowiązujący w stosunku do roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, wówczas ostatnim dniem na rozliczenie PIT jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. W praktyce termin na zeznanie podatkowe za 2022 rok upływa 2 maja 2023 roku.

Jak rozliczyć PIT - 3 sposoby

Rok podatkowy można rozliczyć na 3 sposoby:

 • przez usługę Twój e-PIT,
 • przez e-Deklaracje,
 • tradycyjnie, w formie papierowej (zeznanie można zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub przesłać poleconym na adres urzędu).
Trzeba wiedzieć

Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

Rozliczenie PIT 2023 online

Usługa Twój e-PIT, a w niej zeznania za 2022 rok, jest uruchamiana od 15 lutego 2023 w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie podatkowe udostępniane w tej usłudze przygotowywane jest na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową (dokumenty nadesłane przez pracodawców czy zleceniodawców). Do Twój e-PIT trzeba się zalogować, a można to zrobić:

 • przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną),
 • przez aplikację mObywatel,
 • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwoty przychodu).

Rozliczenie PIT online, bez wychodzenia z domu, to najprostszy sposób na złożenie zeznania podatkowego. Dostęp do bezpłatnego programu e-pity umożliwia łatwy wybór odpowiedniego formularza oraz jego wypełnienie. Łatwe jest też skorzystanie ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń od podatku oraz wskazanie organizacji pożytku publicznego, której będzie można przekazać 1,5% podatku. Program automatycznie sprawdza poprawność wprowadzonych danych, a wysyłka odbywa się na podstawie danych weryfikacyjnych bez konieczności użycia np. podpisu kwalifikowanego.

Rozliczenie PIT 2023 - dla kogo, jaki PIT

Przypominamy, jakie formularze PIT obowiązują w 2023 roku. Pierwszym krokiem w rozliczeniu podatku dochodowego jest bowiem wybór właściwego formularza.

 1. PIT-37 - najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 przeznaczony jest zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem oraz dla osób samotnie wychowujących dzieci,
 2. PIT-36 - za pomocą tego PIT rozliczają się osoby, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczają się według skali podatkowej, są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-36. Ponadto zrobią to również podatnicy, którzy rozliczają straty z lat wcześniejszych, przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów czy odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych,
 3. PIT-36L - przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy rozliczają podatek liniowy, składają PIT-36L,
 4. PIT-28 - dla rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przewidziano formularz PIT-28. Obejmuje to z jednej strony przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, jak i podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych,
 5. PIT-38 - przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu,
 6. PIT-39 - podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami powinny znaleźć się na formularzu PIT-39.

Źródło: podatki.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej