Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy w 2023. Ile wyniosą nowe stawki podatku?

2022-11-18 11:39
Warszawa
Autor: gettyimages Warszawa będzie miała nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości Warszawa ustaliła na ostatniej sesji rady 17 listopada. Od 2023 podatek od nieruchomości w Warszawie wzrośnie średnio o 12%. Nowe stawki podatku od nieruchomości ustalono zarówno od powierzchni budynków, jak i gruntów. Podwyżki opłat najbardziej odczują przedsiębiorcy.

Spis treści

  1. Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy od stycznia 2023
  2. Nowe stawki podatku od nieruchomości mieszkalnych w Warszawie
  3. Podatek od nieruchomości w Warszawie dla przedsiębiorców
  4. Nowy podatek od nieruchomości od gruntów
  5. Jak płacić podatek od nieruchomości? Terminy

Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy od stycznia 2023

Tak ustalili radni Warszawy na sesji Rady miasta 17 listopada 2022. Nowe stawki podatku od nieruchomości będą obowiązywać od 1 stycznia 2023. Według szacunków ratusza zmiana stawek podatku od nieruchomości spowoduje w skali roku budżetowego 2023 wzrost dochodów w stosunku do 2022 roku o 115 mln zł. Ile będą płacić warszawiacy?

Nowe stawki podatku od nieruchomości mieszkalnych w Warszawie

Stawki opłat od nieruchomości mieszkalnych zdrożeją o 11 gr w porównaniu z obowiązującą stawką w 2022. Oznacza to, że za 1 m² powierzchni użytkowej mieszkania warszawiacy będą płacić w przyszłym roku 1 zł.

Dla przykładu, właściciel mieszkania o powierzchni 70 m² z udziałem w gruncie liczącym 30 m² zapłaci o 75 gr miesięcznie więcej. A właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² z działką o powierzchni 800 m² zapłaci więcej o 6 zł/miesiąc.

Podatek od nieruchomości w Warszawie dla przedsiębiorców

Podwyżki dla przedsiębiorców będą bardziej odczuwalne. Stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Za 1 m² budynku z przeznaczeniem na działalność gospodarczą stawka podatku od nieruchomości wzrośnie do 28,78 zł. To więcej 3,04 zł.

Wzrosną również stawki podatku od nieruchomości za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych o powierzchni użytkowej do 2000 m². Za m² powierzchni użytkowej będzie się płacić 5,87 zł. Jest to więcej o 0,62 zł niż w 2022.

Nowy podatek od nieruchomości od gruntów

Opłata za grunty związane z prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie od stycznia 2023 1,16 zł, tj. o 13 gr więcej niż roku bieżącym. Dla pozostałych gruntów stawka wynosi 0,61 zł/m².

Jak płacić podatek od nieruchomości? Terminy

Płatności podatku od nieruchomości można dokonać w ratach. Obowiązują terminy:

  • osoby fizyczne podatek od nieruchomości mogą płacić w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego, lub jeśli decyzja nie zostanie doręczona na 14 dni przed terminem płatności I raty podatku – w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej: za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15. dnia każdego miesiąca, a za styczeń do 31 stycznia.

W przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, płaci się go jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty. Płatności podatku od nieruchomości mogą być dokonane przelewem na konto lub gotówką - w przypadku osób fizycznych.

Źródło: PAP, GW

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej