Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy w 2023. Ile wyniosą nowe stawki podatku?

2022-11-18 11:39
Warszawa
Autor: gettyimages Warszawa będzie miała nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości Warszawa ustaliła na ostatniej sesji rady 17 listopada. Od 2023 podatek od nieruchomości w Warszawie wzrośnie średnio o 12%. Nowe stawki podatku od nieruchomości ustalono zarówno od powierzchni budynków, jak i gruntów. Podwyżki opłat najbardziej odczują przedsiębiorcy.

Spis treści

  1. Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy od stycznia 2023
  2. Nowe stawki podatku od nieruchomości mieszkalnych w Warszawie
  3. Podatek od nieruchomości w Warszawie dla przedsiębiorców
  4. Nowy podatek od nieruchomości od gruntów
  5. Jak płacić podatek od nieruchomości? Terminy

Podatek od nieruchomości w Warszawie wyższy od stycznia 2023

Tak ustalili radni Warszawy na sesji Rady miasta 17 listopada 2022. Nowe stawki podatku od nieruchomości będą obowiązywać od 1 stycznia 2023. Według szacunków ratusza zmiana stawek podatku od nieruchomości spowoduje w skali roku budżetowego 2023 wzrost dochodów w stosunku do 2022 roku o 115 mln zł. Ile będą płacić warszawiacy?

Nowe stawki podatku od nieruchomości mieszkalnych w Warszawie

Stawki opłat od nieruchomości mieszkalnych zdrożeją o 11 gr w porównaniu z obowiązującą stawką w 2022. Oznacza to, że za 1 m² powierzchni użytkowej mieszkania warszawiacy będą płacić w przyszłym roku 1 zł.

Dla przykładu, właściciel mieszkania o powierzchni 70 m² z udziałem w gruncie liczącym 30 m² zapłaci o 75 gr miesięcznie więcej. A właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² z działką o powierzchni 800 m² zapłaci więcej o 6 zł/miesiąc.

Podatek od nieruchomości w Warszawie dla przedsiębiorców

Podwyżki dla przedsiębiorców będą bardziej odczuwalne. Stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Za 1 m² budynku z przeznaczeniem na działalność gospodarczą stawka podatku od nieruchomości wzrośnie do 28,78 zł. To więcej 3,04 zł.

Wzrosną również stawki podatku od nieruchomości za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych o powierzchni użytkowej do 2000 m². Za m² powierzchni użytkowej będzie się płacić 5,87 zł. Jest to więcej o 0,62 zł niż w 2022.

Nowy podatek od nieruchomości od gruntów

Opłata za grunty związane z prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie od stycznia 2023 1,16 zł, tj. o 13 gr więcej niż roku bieżącym. Dla pozostałych gruntów stawka wynosi 0,61 zł/m².

Jak płacić podatek od nieruchomości? Terminy

Płatności podatku od nieruchomości można dokonać w ratach. Obowiązują terminy:

  • osoby fizyczne podatek od nieruchomości mogą płacić w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego, lub jeśli decyzja nie zostanie doręczona na 14 dni przed terminem płatności I raty podatku – w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej: za poszczególne miesiące w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15. dnia każdego miesiąca, a za styczeń do 31 stycznia.

W przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, płaci się go jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty. Płatności podatku od nieruchomości mogą być dokonane przelewem na konto lub gotówką - w przypadku osób fizycznych.

Źródło: PAP, GW

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej