Podatek katastralny - co to jest? Czy zostanie wprowadzony w Polsce w 2024 roku?

2023-12-29 12:32
Podatek katastralny 2024
Autor: Getty Images Podatek katastralny obowiązuje w wielu krajach europejskich. Czy będzie również w Polsce?

Co to jest podatek katastralny? Czy zostanie wprowadzony w Polsce w 2024 roku? Dodajmy, że podatek katastralny obowiązuje już w wielu europejskich krajach oraz w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej słychać też o możliwości wprowadzenia podatku katastralnego nad Wisłą. Jakie byłyby konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania dla sektora nieruchomości oraz inwestorów i zwykłego „Kowalskiego”?

Spis treści

  1. Co to jest podatek katastralny? Jak się go nalicza?
  2. Podatek katastralny a podatek od nieruchomości 2024?
  3. Co podatek katastralny oznacza dla „Kowalskiego”?
  4. Podatek katastralny w Polsce sposobem na tzw. „flipping?
  5. Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce w 2023 roku?
  6. Podatek katastralny w Europie i na świecie?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Co to jest podatek katastralny? Jak się go nalicza?

Podatek katastralny to podatek, który pobiera się od wartości katastralnej nieruchomości. Jego wysokość zależy od wartości domu czy mieszkania. Im droższa nieruchomość, tym większa opłata.

Podatek katastralny w krajach Europy wynosi średnio 1-2% wartości nieruchomości. Oznacza to, że właściciel mieszkania wartego 800 000 złotych zapłaciłby 8 000 złotych tego podatku. To znacznie więcej niż przy obecnie obowiązującym w Polsce podatku od nieruchomości.

Kto ocenia wartość nieruchomości w przypadku naliczania podatku katastralnego? Najczęściej rzeczoznawca majątkowy, na podstawie map i tabel taksacyjnych, tworzonych przez organ, który prowadzi kataster nieruchomości w danym rejonie.

Podatek katastralny a podatek od nieruchomości 2024?

W Polsce aktualnie nie obowiązuje podatek katastralny, mamy jednak do czynienia z podatkiem od nieruchomości. Jest on naliczany według maksymalnych stawek zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w zależności od powierzchni nieruchomości.

Przypomnijmy, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów na podstawie danych GUS o inflacji za I półrocze 2022, a ta jest najwyższa od 20 lat, stąd również najwyższy od 20 lat podatek od nieruchomości.

W 2023 roku mieliśmy do czynienia z podwyżkami podatku od nieruchomości. Maksymalne stawki podatku zostały podniesione o 11,8%. Przykładowo, za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 zł. Za pozostałe grunty będzie to natomiast 0,61 zł. Ta niższa stawka dotyczy też działek pod domami jednorodzinnymi czy blokami mieszkalnymi.

W 2023 roku za metr budynku mieszkalnego zapłacimy za to nie więcej niż 1 zł podatku. W porównaniu do 2022 roku stawka ta wzrośnie więc o 11 gr. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana będzie wynosić ponad 3 zł i nie może przekroczyć 28,78 zł.

Trzeba tu zwrócić uwagę, że w przyszłym roku czeka nas również znaczna podwyżka podatku z powodu obecnego wskaźnika inflacji w Polsce.

O podatku od nieruchomości w 2023 roku więcej piszemy w artykule: Podatek od nieruchomości 2023 - jakie stawki?

Co podatek katastralny oznacza dla „Kowalskiego”?

Aktualne mamy do czynienia z bardzo wysokimi cenami mieszkań w Polsce, a wprowadzenie podatku katastralnego dodatkowo uderzyłoby po kieszeniach klientów indywidualnych. W Polsce wciąż najwięcej mieszkań i domów jest w rękach prywatnych, dlatego w przypadku wprowadzenia podatku katastralnego, może się okazać, że duża część klientów indywidualnych nie będzie w stanie ponosić tak wysokich kosztów. Może to spowodować wzmożoną sprzedaż nieruchomości. Sytuacja dotknęłaby również najemców, gdyż właściciele mieszkań szukaliby gdzieś możliwości zwrotu poniesionego podatku. Zapewne nie byłoby też tak wielu chętnych jak obecnie, na zakup drogich nieruchomościami z sektora premium.

Podatek katastralny w Polsce sposobem na tzw. „flipping?

Urzędnicy w Polsce wciąż poszukują sposobu m.in. na tzw. „flipping” czyli nabywanie mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie, zmniejszenie spekulacji cenami najmu czy zagospodarowanie pustostanów. Celem jest także poszukiwanie kolejnych źródeł wpływów do budżetu, szczególnie samorządów. Czy podatek katastralny może rozwiązać te problemy?

Ewentualna, nowa forma opodatkowania na krótko spowodowałaby obniżki cen nieruchomości, na czym zapewne skorzystałyby głównie posiadające bardzo duży kapitał holdingi i przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie czasu część kapitału mogłaby odpłynąć za granicę, za sprawą inwestorów poszukujących korzystniejszych warunków do działalności - ocenia Robert Chojnacki, prezes redNet 24.

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce w 2023 roku?

Coraz częściej słyszy się o wprowadzeniu podatku katastralnego w Polsce, ale wciąż nie ma konkretnych decyzji. Podatek katastralny miał się pojawić w 2023 roku, ale póki co nic takiego się nie wydarzyło.

Jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie nie ma planów wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce, ale jednocześnie wskazuje, że urzędnicy monitorują aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym i pracują nad różnymi rozwiązaniami.

Przy czym ewentualny nowy podatek od nieruchomości najprawdopodobniej nie byłby typowym podatkiem katastralnym, ale i tak właściciele nieruchomości powinni być przygotowani na pewne zmiany w przyszłości. Na razie mamy do czynienia z podwyżkami podatku od nieruchomości.

Podatek katastralny w Europie i na świecie?

Na wprowadzenie podatku katastralnego zdecydowały się m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Łotwa, czy nasi sąsiedzi Litwini. Podatek katastralny naliczany jest inaczej w poszczególnych krajach, a jego średnia wartość waha się między 0,5 do nawet 2% od wartości nieruchomości. Wpływ na wysokość podatku mają często dodatkowe czynniki, takie jak m.in. lokalizacja mieszkania  (im bardziej prestiżowa, tym wyższa opłata). W Niemczech podatek uzależniony jest od rodzaju nieruchomości oraz regionu (landu), w jakim się znajduje (maksymalna wysokość 1%). Dla porównania podatek katastralny w USA wynosi aż od 2% do 2,5% wartości rynkowej nieruchomości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej