PIT-28 za 2022 rok - w 2023 roku nowy termin składania zeznań! Jak i do kiedy wypełnić PIT-28?

2022-12-27 15:22
PIT-28
Autor: Getty Images

PIT-28 składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w której korzystają z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W 2023 roku podatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznania. Dowiedz się, do kiedy możesz złożyć PIT-28 za 2022 rok.

Spis treści

 1. Kto musi złożyć PIT-28?
 2. PIT-28 - do kiedy trzeba rozliczyć w 2023 roku?
 3. PIT-28 - od 1 stycznia 2023 wyższe odliczenie podatku
 4. Jak złożyć PIT-28?
 5. Jak dostać szybszy zwrot nadpłaty podatku z PIT-28?

Kto musi złożyć PIT-28?

Deklarację PIT 28 składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu:

 • pozarolniczej działalności gospodarczej lub
 • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczanych w ramach działalności gospodarczej lub
 • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą (wynajem prywatny),
 • ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

Czytaj też:

Ważne

Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Oznacza to, że wynajmujący będą mieli tylko jedną możliwość opodatkowania najmu prywatnego, właśnie w formie ryczałtu.

PIT-28 - do kiedy trzeba rozliczyć w 2023 roku?

Termin na złożenie PIT-28 w 2023 roku został wydłużony w stosunku do terminu z lat wcześniejszych (wcześniej do końca lutego). Co do zasady, zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do 30 kwietnia, a jeśli ten termin wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta) - w kolejnym dniu po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zatem, w 2023 roku PIT-28 za 2022 rok należy złożyć do 2 maja.

Przy czym, trzeba pamiętać, że podatek ryczałtowy za grudzień oraz ostatni kwartał należy zapłacić nie później niż 28 lutego 2023 roku - nawet, gdy deklaracja nie musi być jeszcze złożona.  

PIT-28 - od 1 stycznia 2023 wyższe odliczenie podatku

Od 1 stycznia 2023 roku odliczenie od podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wzrośnie do 1,5% (dotychczas 1%). Jeżeli chcesz przekazać odliczenie wystarczy, że podczas wypełniania zeznania wybierzesz organizację, którą chcesz wesprzeć. Gdy złożysz zeznanie po terminie, stracisz prawo do przekazania 1,5% podatku.

Jak złożyć PIT-28?

PIT-28 można złożyć:

 • podczas wizyty w urzędzie,
 • listownie,
 • elektronicznie - przez internet.

Profil zaufany - zakładanie i logowanie krok po kroku! Jak podpisać dokument profilem zaufanym?

Jak dostać szybszy zwrot nadpłaty podatku z PIT-28?

Jeśli złożysz PIT-28 przez internet, możesz szybciej otrzymać ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Urząd zwróci nadpłatę w ciągu 45 dni. Czas nalicza się od daty złożenia deklaracji.

Jeśli złożysz zeznanie w formie papierowej, urząd zwróci nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania deklaracji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej