PIT-28 za 2022 rok - w 2023 roku nowy termin składania zeznań! Jak i do kiedy wypełnić PIT-28?

2022-12-27 15:22
PIT-28
Autor: Getty Images

PIT-28 składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w której korzystają z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W 2023 roku podatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznania. Dowiedz się, do kiedy możesz złożyć PIT-28 za 2022 rok.

Spis treści

 1. Kto musi złożyć PIT-28?
 2. PIT-28 - do kiedy trzeba rozliczyć w 2023 roku?
 3. PIT-28 - od 1 stycznia 2023 wyższe odliczenie podatku
 4. Jak złożyć PIT-28?
 5. Jak dostać szybszy zwrot nadpłaty podatku z PIT-28?

Kto musi złożyć PIT-28?

Deklarację PIT 28 składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu:

 • pozarolniczej działalności gospodarczej lub
 • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczanych w ramach działalności gospodarczej lub
 • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą (wynajem prywatny),
 • ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

Czytaj też:

Ważne

Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Oznacza to, że wynajmujący będą mieli tylko jedną możliwość opodatkowania najmu prywatnego, właśnie w formie ryczałtu.

PIT-28 - do kiedy trzeba rozliczyć w 2023 roku?

Termin na złożenie PIT-28 w 2023 roku został wydłużony w stosunku do terminu z lat wcześniejszych (wcześniej do końca lutego). Co do zasady, zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do 30 kwietnia, a jeśli ten termin wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta) - w kolejnym dniu po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zatem, w 2023 roku PIT-28 za 2022 rok należy złożyć do 2 maja.

Przy czym, trzeba pamiętać, że podatek ryczałtowy za grudzień oraz ostatni kwartał należy zapłacić nie później niż 28 lutego 2023 roku - nawet, gdy deklaracja nie musi być jeszcze złożona.  

PIT-28 - od 1 stycznia 2023 wyższe odliczenie podatku

Od 1 stycznia 2023 roku odliczenie od podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wzrośnie do 1,5% (dotychczas 1%). Jeżeli chcesz przekazać odliczenie wystarczy, że podczas wypełniania zeznania wybierzesz organizację, którą chcesz wesprzeć. Gdy złożysz zeznanie po terminie, stracisz prawo do przekazania 1,5% podatku.

Jak złożyć PIT-28?

PIT-28 można złożyć:

 • podczas wizyty w urzędzie,
 • listownie,
 • elektronicznie - przez internet.

Profil zaufany - zakładanie i logowanie krok po kroku! Jak podpisać dokument profilem zaufanym?

Jak dostać szybszy zwrot nadpłaty podatku z PIT-28?

Jeśli złożysz PIT-28 przez internet, możesz szybciej otrzymać ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Urząd zwróci nadpłatę w ciągu 45 dni. Czas nalicza się od daty złożenia deklaracji.

Jeśli złożysz zeznanie w formie papierowej, urząd zwróci nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania deklaracji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej