Od stycznia drożej?

2007-08-31 13:14

Jest szansa na uchwalenie definicji budownictwa społecznego, która zapewni możliwość stosowania 7% VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r.

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem definicji budownictwa społecznego. Projekt zakłada stosowanie preferencyjnej 7% stawki VAT do dostaw domów (o powierzchni użytkowej do 150 m2) i mieszkań (do 300 m2) oraz usług związanych z budownictwem mieszkaniowym (m.in. remonty) po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 31 grudnia 2007 r. Niższa stawka obejmie również dostawy garaży do budynku mieszkalnego oraz pomieszczeń typu sauna czy basen.

W przypadku zaakceptowania rozwiązań projektu przez sejm, 7% VAT obejmie wszystkie remonty mieszkań, niezależnie od wartości materiałów budowlanych wykorzystanych w ramach usługi - po 1 stycznia 2008 r. Ustawa zakłada także bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osobom fizycznym - remontującym i budującym domy systemem gospodarczym. Projekt ustanowił limity kwoty zwrotu na okresy pięcioletnie (wysokość i sposób ustalania utrzymano na dotychczasowym poziomie). Według Gazety Prawnej definicja budownictwa społecznego nie mogła objąć inwestycji realizowanych systemem gospodarczym, ponieważ przepisy regulujące stosowanie 7% VAT na budownictwo społeczne nie odnoszą się do dostawy materiałów budowlanych.

Projekt ustawy wprowadzającej szeroką definicję budownictwa społecznego i przedłużający bezterminowo zwrot VAT na materiały budowlane jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, jednak nie wszyscy zainteresowani zgadzają się z treścią tej definicji.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej