Od stycznia drożej?
Jest szansa na uchwalenie definicji budownictwa społecznego, która zapewni możliwość stosowania 7% VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r.
W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem definicji budownictwa społecznego. Projekt zakłada stosowanie preferencyjnej 7% stawki VAT do dostaw domów (o powierzchni użytkowej do 150 m2) i mieszkań (do 300 m2) oraz usług związanych z budownictwem mieszkaniowym (m.in. remonty) po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 31 grudnia 2007 r. Niższa stawka obejmie również dostawy garaży do budynku mieszkalnego oraz pomieszczeń typu sauna czy basen.
W przypadku zaakceptowania rozwiązań projektu przez sejm, 7% VAT obejmie wszystkie remonty mieszkań, niezależnie od wartości materiałów budowlanych wykorzystanych w ramach usługi - po 1 stycznia 2008 r. Ustawa zakłada także bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym osobom fizycznym - remontującym i budującym domy systemem gospodarczym. Projekt ustanowił limity kwoty zwrotu na okresy pięcioletnie (wysokość i sposób ustalania utrzymano na dotychczasowym poziomie). Według Gazety Prawnej definicja budownictwa społecznego nie mogła objąć inwestycji realizowanych systemem gospodarczym, ponieważ przepisy regulujące stosowanie 7% VAT na budownictwo społeczne nie odnoszą się do dostawy materiałów budowlanych.
Projekt ustawy wprowadzającej szeroką definicję budownictwa społecznego i przedłużający bezterminowo zwrot VAT na materiały budowlane jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, jednak nie wszyscy zainteresowani zgadzają się z treścią tej definicji.