Nowe uprawnienia straży miejskiej od 20 października 2023! Posypią się mandaty dla właścicieli domów i zarządców budynków?

2023-10-17 10:28
Nowe uprawnienia straży miejskiej od 20 października 2023
Autor: getty images Za co mandaty dla właścicieli domów i zarządców budynków od 20 października 2023?

Od 20 października 2023 wchodzą w życie nowe przepisy zgodnie z rozporządzeniem szefa MSWiA. Rozszerzą one możliwości nakładania mandatów przez strażników gminnych. Strażnicy będą mogli karać, m.in. właścicieli domów i zarządców budynków za niezłożenie w terminie deklaracji o źródłach ciepła. Za co jeszcze mandat od strażnika gminnego?

Spis treści

  1. Mandat za niezłożenie w terminie deklaracji o źródłach ciepła
  2. Mandat za brak tabliczki na ścianie frontowej budynku
  3. Za co jeszcze dostaniesz mandat od strażnika miejskiego?

Mandat za niezłożenie w terminie deklaracji o źródłach ciepła

Zgodnie z opublikowanym 5 października w Dzienniku Ustaw i wchodzącym w życie 20 października rozporządzeniem MSWiA, straż gminna będzie mogła karać za niezłożenie w wyznaczonym terminie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Złożenie wspomnianej deklaracji to obowiązek właścicieli domów i zarządców budynków. Każdy z nich powinien złożyć ją do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że w 2023 trwają kontrole ogrzewania i jego zgodności z deklaracją CEEB, ale też stanu technicznego budynków. Odpowiada za nie GUNB. Kontrole przeprowadzą uprawnione do tego osoby, tj. kominiarz, pracownik gminy czy inspektor ochrony środowiska. Co urzędnicy będą sprawdzać dowiesz się w artykule: Będą sprawdzać, czym ogrzewamy nasze domy

Mandat za brak tabliczki na ścianie frontowej budynku

Ponadto, strażnicy od 20 października mogą też karać za brak na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu posesji, tabliczki z numerem porządkowym.

Za co jeszcze dostaniesz mandat od strażnika miejskiego?

Straż gminna będzie mogła ukarać mandatem osoby prowadzące pojazd inny niż mechaniczny, czyli taki, który nie ma silnika, ani mechanicznego napędu, np. rowery, riksze czy zaprzęgi konne. Kary nakładane będą na tych uczestników ruchu za naruszenie zakazu jazdy po drodze dla pieszych lub po przejściu dla pieszych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej