Nowe rozporządzenie w sprawie projektu budowlanego

2015-10-16 11:36
Projektowanie
Autor: wikimedia/alexanderwdark

Po 7 dniach od opublikowania, 15 października 2015 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Nowelizacja rozporządzenia wynika z nowelizacji ustawy Prawo budowlane z 20 lutego 2015, w której został uproszczony proces budowlany. Ustawa zniosła m.in. obowiązek uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do niektórych inwestycji, w szczególności budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, wprowadzając w to miejsce instytucję zgłoszenia z projektem budowlanym. Tym samym ustawa nałożyła na projektanta obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu. Jednocześnie w rozporządzeniu wskazany został szczegółowy zakres i forma informacji o obszarze oddziaływania.
W rozporządzeniu są także zapisy, że istnieje możliwości opracowania projektu budowlanego nie tylko w celu jego przedłożenia wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, ale także jako załącznik do zgłoszenia robót budowlanych.
Obecnie, na stronie tytułowej projektu – obok nazwy, adresu oraz jednostki ewidencyjnej, obrębu i numerów działek ewidencyjnych, na których obiekt jest usytuowany – trzeba wskazać także kategorię obiektu budowlanego, jak również projektanta odpowiedzialnego za całość prac projektowych.
W rozporządzeniu uzupełniono katalog robót budowlanych, dla których należy sporządzać i dołączać ocenę techniczną, obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej