Mieszkanie od dewelopera. Ważne zmiany od 1 lipca 2024
Od 1 lipca 2024 wszystkie umowy kupna mieszkania lub domu od deweloperów będą chronione w przypadku ich inwestorów. Kończy się bowiem okres przejściowy dla Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - do tej nie zapewniał ochrony dla wszystkich. Jak działa DFG? Kiedy deweloper musi zwrócić zainwestowane w mieszkanie pieniądze?
Osoby kupujące dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym nie muszą się obawiać, że stracą zainwestowane pieniądze. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny działa już od dwóch lat, dokładnie od 1 lipca 2022 roku. Chroni nabywców lokali mieszkalnych oferowanych w ramach inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się od 1 lipca 2022 roku. Od 1 lipca 2024 ochrona obejmie też tych, którzy kupili mieszkanie przed tą datą.
Pamiętajmy, że DFG działa tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym i dotyczy tylko umów deweloperskich. Jeśli nawet kupimy z drugiej ręki mieszkanie w stanie deweloperskim od osoby, która postanowiła sprzedać nieruchomość, ochrona nie obowiązuje.
Trzeba też wiedzieć, że ochrona DFG rozpoczyna się w momencie pierwszej wpłaty na rachunek powierniczy należący do dewelopera, a kończy w chwili przeniesienia na kupującego własności mieszkania lub domu.
W jakich przypadkach kupujący może odzyskać pieniądze?
Świadomość korzyści, jakie oferuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny nabywcom lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, wzrasta. Jednak wciąż część osób jest przekonanych, że gwarancja DFG obowiązuje wyłącznie w sytuacji, gdy upadnie deweloper lub bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy, na którym gromadzone są środki od nabywców.
Warto wiedzieć, że fundusz chroni nabywców również wtedy, gdy deweloper nie przeniesie na kupującego prawa własności do nieruchomości w terminie określonym w umowie deweloperskiej.
Ochrona zadziała również także wtedy, gdy lokal mieszkalny będzie miał wadę istotną, a deweloper nie będzie chciał jej usunąć. Wada istotna to wada na tyle poważna, że uniemożliwia lub utrudnia korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Takimi wadami są m.in. wszelkie błędy konstrukcyjne dachu, ścian czy instalacji zewnętrznych i wewnętrznych.
Na żądanie nabywcy deweloper powinien usunąć taką wadę. Jeśli tego nie zrobi, kupujący może odstąpić od umowy. Deweloper ma wtedy 30 dni na zwrot otrzymanych środków. Jeśli odmówi, kupujący może wnioskować o zwrot środków z DFG.
Polecany artykuł:
Warto też podkreślić, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny gromadzi dane przekazywane przez deweloperów i banki na temat zawartych umów oraz powiązanych z nimi rachunków powierniczych, kolejnych etapów realizacji inwestycji i wypłat dokonywanych przez banki z mieszkaniowych rachunków powierniczych na rzecz deweloperów.
Wszystko odbywa się zdalnie dzięki dedykowanemu do tego systemowi informatycznemu DFG.
Od stycznia do maja 2024 ochroną DFG objęto ponad 49 tys. umów deweloperskich na kwotę ponad 31 miliardów zł.
Osoby, które chcą zarejestrować swoją umowę, muszą założyć konto na stronie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Następnie powinny sprawdzić poprawność danych zawartych w dokumencie. Warto także na bieżąco monitorować wpłaty na mieszkaniowy rachunek powierniczy. W razie problemów, trzeba złożyć wniosek o zwrot środków.