Masz pompę ciepła? Grozi Ci kara finansowa! Za co?

2023-06-07 13:25
Masz pompę ciepła - możesz zapłacic karę
Autor: getty images Aby nie zapłacić kary kluczowe jest projektowanie i przeprowadzanie precyzyjnych obliczeń, zgodnie z wytycznymi dla pomp ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, na które decyduje się coraz więcej właścicieli budynków jednorodzinnych. Zanim jednak podejmiemy decyzję o montażu pompy, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów, tj. parametry techniczne, doświadczenie producenta, koszty zakupu i montażu. Na co jeszcze trzeba zwrócić szczególną uwagę? Kompletnie inaczej trzeba wyliczać zużycie ciepłej wody, w przeciwnym razie mogą posypać się kary za brak zużycia zadeklarowanej mocy. O co chodzi?

Spis treści

  1. Pompy ciepła coraz bardziej popularne
  2. Dlaczego właściciele pomp ciepła mogą płacić kary?
  3. Kto może wyznaczyć karę za brak zużycia zadeklarowanej mocy?
  4. Jaka wysokość kar finansowych?
  5. Jak uniknąć kary za brak zużycia zadeklarowanej mocy?

Pompy ciepła coraz bardziej popularne

Popularność pomp ciepła rośnie sukcesywnie od lat, co potwierdzają dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, według których w 2022 roku poziom sprzedaży wzrósł o 120% w porównaniu do roku poprzedniego. Zainteresowanie jest tak duże, że rząd zdecydował się na dołożenie dodatkowych środków krajowych w wysokości 400 milionów złotych na dofinansowanie m.in. do pomp ciepła w ramach programu Mój Prąd 5.0.

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 5.0 potrwa do 22 grudnia albo do wyczerpania budżetu programu. Mój Prąd to jeden z programów w Europie, które mają na celu ograniczenie emisji netto CO2. Cel unijny zakłada redukcję CO2 o minimum 55% do 2030 roku.

Pompy ciepła zdecydowanie mogą obniżyć koszty za ogrzewanie, i dlatego stają się standardem w Europie, w tym także coraz częściej w Polsce. W Niemczech pojawił się nawet problem z dostępem do instalatorów, tak duże jest zapotrzebowanie na pompy ciepła. W Polsce za to, problemem okazuje się właściwe obliczanie podgrzewania ciepłej wody, a błędy skutkują karami – zwraca uwagę Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dlaczego właściciele pomp ciepła mogą płacić kary?

Chodzi o to, że większość specjalistów wciąż obliczenia robi nieprawidłowo, sugerując się tym, jak obliczano do tej pory podgrzewanie ciepłej wody w przypadku projektowania kotłowni i węzłów cieplnych. Tymczasem w przypadku pomp ciepła trzeba zastosować zupełnie inne podejście obliczeniowe – i nawet najlepszy architekt bez dobrego specjalisty MEP nie poradzi sobie - wyjaśnia Kosieniak, którego biuro w ostatnim czasie coraz częściej styka się z takim problemem w ramach konsultacji z projektującymi budynki czy wręcz z inwestorami.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że skutkiem złych doborów danych, są ogromne moce zapotrzebowania na prąd, przez co budynki są niewłaściwie zaopatrywane w energię. A to pociąga za sobą kary dla właścicieli, którzy nie będą zużywali zadeklarowanej mocy obliczeniowej – dodaje Kosieniak.

Kto może wyznaczyć karę za brak zużycia zadeklarowanej mocy?

Kary finansowe za brak zużycia zadeklarowanej mocy może formalnie zarządzić sprzedawca energii, z którym właściciel bądź wspólnota mieszkaniowa mają podpisaną umowę na dostawę energii elektrycznej.

Jaka wysokość kar finansowych?

Wysokość kar wynika z zapisów w umowie - często to wysokość abonamentu.

Jak uniknąć kary za brak zużycia zadeklarowanej mocy?

Kluczowe jest projektowanie i przeprowadzanie precyzyjnych obliczeń zgodnie z wytycznymi dla pomp ciepła. Kosieniak pracuje także nad aplikacją do specjalistycznych obliczeń, które ułatwią i rozwiążą ten problem w przypadku wyboru pompy ciepła i zgodnie z jej profilem.

Obliczeń można oczywiście dokonać, rozpoznając przede wszystkim profil użytkowanej instalacji. Inżynier specjalista MEP bierze pod uwagę detale takie jak choćby odstępy czasowe między szczytowymi rozbiorami wody, które służą do powolnego przekazywania energii na podgrzewanie zasobników ciepłej wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej