Kontrole abonamentu RTV 2023 - czy kontroler z poczty może wejść do domu? Jaka kara za brak abonamentu RTV 2023?

2023-01-17 14:08
Kontrole abonamentu RTV 2023
Autor: Getty Images Kontrole abonamentu RTV 2023 - kto sprawdzi, czy go płacisz? Co, gdy kontroler zapuka do drzwi? Jakie kary?

Będą kontrole abonamentu RTV w 2023 roku. Czy Poczta Polska może sprawdzać czy Polacy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowo-telewizyjne oraz czy płacą abonament RTV? Co zrobić, gdy kontroler zapuka do drzwi? Jakie kary dla tych, którzy powinni płacić, a nie płacą abonamentu RTV. Poczta Polska zabrała głos w tej sprawie.

Spis treści

  1. Kontrole abonamentu RTV 2023 - kto będzie kontrolował?
  2. Co zrobić gdy kontroler zapuka do drzwi?
  3. Jak będą przebiegać kontrole abonamentu RTV?
  4. Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Kontrole abonamentu RTV 2023 - kto będzie kontrolował?

Kontrola abonamentu RTV to temat, którzy wywołuje wiele kontrowersji. Trzeba wiedzieć, że to Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacą za nie abonament RTV. Krążą plotki, że najpewniej kontrole będą przeprowadzać pracujący w terenie listonosze. Tak jednak nie jest. Abonament RTV mogą sprawdzić wyłącznie kontrolerzy pracujący na zlecenie Poczty Polskiej i nie są to listonosze. Osoby te mają do tego uprawnienia, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Portal wirtualnemedia.pl, poprosił spółkę Skarbu Państwa o komentarz w tej sprawie. Oto odpowiedź.

"Kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych dokonują wyłącznie posiadający do tego upoważnienia pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej i tych czynności nie należy utożsamiać z pracą listonoszy – tłumaczy Poczta Polska dziennikarzom portalu. "

Co zrobić gdy kontroler zapuka do drzwi?

Czy musimy wpuścić kontrolera do naszego domu? Otóż, trzeba wiedzieć, że nie mamy takiego obowiązku. Z tytułu odmowy udostępnienia lokalu lub pojazdu, nie powinniśmy mieć negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy, że od 2023 abonament dotyczy również radia w samochodzie - więcej TUTAJ.

Jeśli jednak zdecydujemy się wpuścić kontrolera, nie może on nałożyć kary tylko na podstawie stwierdzenia, że odbiornik znajduje się w danej nieruchomości czy w samochodzie. Nie może też nałożyć kary za niezarejestrowanie odbiornika na podstawie zamontowanej na nieruchomości anteny, czy zaglądając do wnętrza auta.

Jak będą przebiegać kontrole abonamentu RTV?

Aby sprawdzić czy radio lub telewizor są zdolne do odbioru sygnału, pracownik Poczty Polskiej musi wejść do naszego domu lub mieszkania i sprawdzić czy odbiornik jest zarejestrowany, a w przypadku braku rejestracji - nałożyć karę. Kontroler podczas wizyty powinien okazać specjalne upoważnienie, legitymację służbową, a jeśli tego zażądamy również dowód osobisty.

Należy jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku płacenia abonamentu za telewizor z funkcją SMART, do którego nie jest podłączona antena lub dekoder - przypomina serwis eska.pl.

Jakie kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Osoby, które powinny, a nie płacą abonamentu za RTV, mogą otrzymać finansową karę. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu. W 2023 roku kary wyniosą: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł. Trzeba też uregulować zaległe opłaty.

Przypomnijmy, że od 2023 roku stawka miesięczna abonamentu ma wynieść 27,30 zł w przypadku odbiornika radiowo-telewizyjnego oraz 8,70 zł za radio. Więcej o abonamencie RTV piszemy w artykule - Abonament RTV 2023 - ile wynosi? Kto zwolniony z opłaty abonamentowej? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej