Konfiskata samochodu za alkohol - w jakich przypadkach? Nowy Kodeks karny już od 2023

Konfiskata samochodu lub jego równowartości, jeśli kierowca pod wpływem alkoholu nie jest jego właścicielem, zakłada nowelizacja Kodeksu karnego. W jakich przypadkach możliwa będzie konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu? Od kiedy pijani kierowcy będą tracili samochody? Nowy Kodeks karny stał się faktem - ustawę podpisał prezydent.
Spis treści
- 3 przypadki konfiskaty samochodu za alkohol
- Kiedy kierowca zapłaci równowartość samochodu?
- Kiedy kierowca nie straci samochodu? Jeden wyjątek
- Dla pijanych kierowców wyższe kary za wypadki
- Od kiedy konfiskata samochodu za alkohol?
Konfiskata samochodu lub jego równowartości to jedna ze zmian nowego Kodeksu karnego przewidzianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowelizacja Kodeksu karnego, m.in. zaostrzającego kary za najcięższe przestępstwa, a także wprowadzającego konfiskatę samochodów za jazdę pod wpływem alkoholu stała się faktem - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, mimo sprzeciwu ekspertów.
Obecnie jazda samochodem po spożyciu alkoholu, czyli, gdy kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila we krwi jest wykroczeniem. Dopiero prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, jest przestępstwem. Nowy Kodeks karny zdecydowanie zaostrzy przepisy dla kierowców.
3 przypadki konfiskaty samochodu za alkohol
Nowe przepisy zakładają konfiskatę samochodu - tzw. przepadek samochodu na rzecz skarbu państwa w trzech przypadkach:
- kierowca będzie prowadził samochód mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy,
- kierowca spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi,
- kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Kiedy kierowca zapłaci równowartość samochodu?
Przepisy zakładają przepadek równowartości samochodu w sytuacji, gdy kierowca prowadzący samochód nie jest jego właścicielem, a np. pożyczył go od kogoś lub wynajmuje.
Za równowartość samochodu uznaje się wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w przypadku jej braku, będzie ro średnia wartość rynkowa. Jeśli pijany kierowca rozbije swój samochód w wypadku, musi zapłacić równowartość samochodu, który zniszczył.
Kiedy kierowca nie straci samochodu? Jeden wyjątek
Kierowca nie będzie musiał oddać samochodu w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych. Sąd będzie wówczas orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Dla pijanych kierowców wyższe kary za wypadki
Nowy Kodeks karny zwiększa też karę, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku (spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci) - nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (obecnie do 12 lat). Kierowca, który po spożyciu alkoholu spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu otrzyma karę minimum 3 lat więzienia, a za spowodowanie śmierci - minimum 5 lat.
Od kiedy konfiskata samochodu za alkohol?
Jak podała Kancelaria Prezydenta przypomina, w nowelizacji przewidziano trzymiesięczną vacatio legis, ale z wyłączeniem niektórych przepisów. I ten wyjątek dotyczy konfiskaty samochodu albo jego równowartości – nowe przepisy dla kierowców wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy, zatem pod koniec 2023 roku.
MaB