Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2024 roku? Ile wzrosną emerytury w 2024? Jest prognoza!

2024-02-02 16:16
waloryzacja emerytur 2024
Autor: gettyimages W 2024 przewidziana jest wysoka waloryzacja emerytur. Niestety, to wynik wysokiej inflacji w 2023

Jaka ostatecznie będzie waloryzacja rent i emerytur w 2024? Zainteresowani czekają na decyzję rządu, bo zbliża się termin corocznej waloryzacji emerytur, czyli 1 marca. Najnowsza prognoza jest taka, że wskaźnik waloryzacji 2024 wyniesie nie mniej niż 12,3 proc., o czym zapewniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. O ile więc wzrosną emerytury w 2024?

Spis treści

  1. Jaka będzie waloryzacja emerytur 2024? Jak wzrosną świadczenia?
  2. Kiedy waloryzacja emerytur 2024?
  3. Czy będzie nowy wiek emerytalny w Polsce?
  4. Nowy pakiet polityki senioralnej
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Pojawiła się publikacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z odpowiedziami na pytania, które były zadawane jeszcze w grudniu zeszłego roku podczas expose Donalda Tuska. Odpowiedzi udzieliła obecna ministra tego resortu - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kierując je do Marszałka Sejmu RP, Szymona Hołowni. Pytania dotyczyły obszaru działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym m.in. planowanej przez rząd waloryzacji rent i emerytur w 2024.

Jaka będzie waloryzacja emerytur 2024? Jak wzrosną świadczenia?

Szefowa resortu wskazała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc.

"Na 2024 r. w budżecie państwa są zagwarantowane środki finansowe na waloryzację świadczeń. Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 112,3%. Szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń podwyższanych wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, przy ww. prognozowanym wskaźniku waloryzacji wynosi ok. 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości tzw. 13 i 14 emerytury) - czytamy w odpowiedzi".

Warto dodać, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany na pewno w tym miesiącu, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Kiedy waloryzacja emerytur 2024?

Przypomnijmy, że emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Czy będzie nowy wiek emerytalny w Polsce?

"Czy zamierzacie podnieść wiek emerytalny, w tym wiek emerytalny dla kobiet?" - na to pytanie szefowa resortu odpowiedziała jasno, że rząd nie ma planów podwyższenia wieku emerytalnego.

Dodała też, że zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, wszystkie dotychczas obowiązujące rozwiązania, mające na celupoprawę życia emerytów i rencistów, będą kontynuowane.

Nowy pakiet polityki senioralnej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała także, że "mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur."

Zapewniła też, że "jednocześnie obok opisanego mechanizmu zaproponujemy cały pakiet polityki senioralnejskoordynowanej przez Minister ds. polityki senioralnej".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej