Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2024 - jak dostać? Gdzie złożyć wniosek?

2024-06-17 11:30
Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2024
Autor: Eko-House Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie nowoczesne i ekologiczne

Czy można dostać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków? W jakiej wysokości? Warto wiedzieć, że zamiast korzystać z szamba, lepiej utylizować domowe ścieki w przydomowej oczyszczalni. Ile można dostać na własna oczyszczalnię ścieków i z jakiego programu? Gdzie złożyć wniosek o dotację?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2024
  2. Jakie dopłaty do oczyszczalni w 2024 z WFOŚiGW
  3. Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2024 z programów gminnych

Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2024

Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POŚ) pozwala w sposób ekologiczny zagospodarować ścieki bytowe powstające w domu jednorodzinnym. W Polsce skanalizowanych jest tylko 75% domów w miastach i 40% na wsiach. Nowych sieci przybywa bardzo mało. Na obszarach o zabudowie bardzo rozproszonej nie są one w ogóle planowane. Wywóz nieczystości z szamb nie działa tak jak powinien, co ujawniła kontrola NIK. Dlatego, żeby chronić środowisko, ważny jest rozwój inwestycji w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Niestety, wsparcie finansowe dla takich inwestycji jest zbyt małe. Nie ma programów ogólnopolskich, tak jak w przypadku fotowoltaiki, pomp ciepła czy wymiany kopciuchów. Wsparcia można szukać w wojewódzkich oddziałach NFOŚiGW. W poszczególnych miastach i gminach mogą funkcjonować inicjatywy lokalnych władz. Podpowiadamy, gdzie i jak szukać źródeł finansowania zakupu i montażu oczyszczalni.

Jakie dopłaty do oczyszczalni w 2024 z WFOŚiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił w kwietniu 2024 nabór wniosków do programu Przydomowa oczyszczalnia, który dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych położonych na terenie województwa śląskiego. Jest to kolejna edycja tego programu, który był uruchomiony jako pilotaż w 2022 r. Wcześniejsze nabory wniosków były bardzo krótkie z powodu dużego zainteresowania inwestorów i wyczerpania puli dostępnych środków.

Dofinansowanie można uzyskać na obszarach, gdzie w ciągu najbliższych 5 lat od wystąpienia z wnioskiem nie będzie zbudowana sieć kanalizacyjna. Dotacja na przydomową oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 m³/dobę wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8000 zł.

W Krakowie obsługującym województwo małopolskie działa program wsparcia inwestycji polegających na budowie przydomowych oczyszczalni o łącznej przepustowości powyżej 10 m³/dobę. Może z niego skorzystać na przykład gmina, która zbuduje oczyszczalnie dla domów w rozproszonej zabudowie. Wsparcie ma postać pożyczki pokrywającej 100% kosztów inwestycji. Istnieje możliwość umorzenia po pewnym czasie pewnej wielkości zadłużenia.

Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2024 z programów gminnych

Wiele miast i gmin oferuje dotację na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Środki pochodzą z budżetu gmin lub mogą zostać uzyskane np. z programów regionalnych albo funduszy unijnych. Często warunkiem uzyskania dotacji jest likwidacja szamba. Gminy dotują każdy rodzaj oczyszczalni albo tylko biologiczne. Ważne jest także uzyskanie opinii, że w ciągu najbliższych 3 lub 5 lat nie powstanie na danym obszarze sieć kanalizacyjna albo dla danego obszaru w ogóle nie jest planowana taka inwestycja. Takie formy promocji inwestycji ekologicznych w wielu gminach działają od kilku lat.

Żeby skorzystać z dofinansowania, należy śledzić informacje publikowane na stronach internetowych samorządu. Co jakiś czas ruszają nabory wniosków. Ponieważ pule lokalnych dofinansowań nie są wielkie, wystarczają na kilkadziesiąt, 100-200 oczyszczalni, dobrze jest robić to regularnie.

  • Serock oferuje 3500 zł na wybudowanie przydomowej oczyszczalni (dla posiadacza Karty Serocczanina dotacja jest wyższa o 1000 zł). Nabory wniosków odbywają się trzy razy w roku: w lutym, maju i sierpniu. Jest więc jeszcze jeden miesiąc na złożenie wniosku.
  • W gminie Wymiarki właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać 3500 zł jako wsparcie budowy oczyszczalni ścieków, a zarządca budynku wielorodzinnego – 6500 zł. Jest to nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać do końca czerwca 2024.
  • W gminie Wielkie Oczy dotacja pokrywająca do 90% kosztów wynosi: na oczyszczalnię biologiczną - do 13 000 zł, ekologiczną – do 6500 zł. Gmina ta realizuje również budowę 88 przydomowych oczyszczalni ścieków, na które uzyskała 2,8 mln zł dofinansowania z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3,3 mln złotych. Nabory wniosków do tej inwestycji już zostały przeprowadzone.
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej