Dodatek gazowy 2023 - od kiedy wniosek? Dla kogo dodatek do ogrzewania gazem ziemnym?

2023-01-30 13:04
dodatek gazowy 2023
Autor: gettyimages Dodatek gazowy 2023 przewidziany jest dla osób o najniższych dochodach

Dodatek gazowy na rok 2023 został przyjęty w ramach tzw. ustawy gazowej. Dofinansowanie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które wykorzystują do ogrzewania gaz ziemny, ale nie wszystkim. Dla kogo dodatek gazowy w 2023? Od kiedy i jak złożyć wniosek o dodatek gazowy? Wzór wniosku.

Spis treści

  1. Dla kogo dodatek gazowy w 2023?
  2. Ile wyniesie dodatek gazowy 2023?
  3. Dodatek gazowy - wniosek
  4. Od kiedy dodatek gazowy?
  5. Dostawcy gazu z rekompensatą

Od początku 2023 obowiązuje tzw. ustawa gazowa, a dokładnie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Chodzi tu wsparcie dla tych, którzy korzystają z gazu ziemnego do gotowania, podgrzewania wody czy ogrzewania domów. Rozwiązanie skierowane jest do gospodarstw domowych, ale także odbiorców wrażliwych, jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne, wspólnoty mieszkaniowe itp. Celem projektu jest utrzymanie w 2023 ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Przewidziano także dodatek gazowy.

Dla kogo dodatek gazowy w 2023?

Dodatek gazowy nie jest przewidziany dla wszystkich. Warunkiem do spełniania jest próg dochodowy, analogiczny jak w dodatku osłonowego. Dodatek gazowy dostaną więc gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, czyli z dochodem miesięcznym wynoszącym:

  • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Rząd przewiduje, że z dodatku gazowego, czyli prawa do refundacji VAT skorzysta w 2023 tylko 300 tys. gospodarstw domowych. A według GUS w Polsce jest ok. 13,8 mln gospodarstw domowych - dane z 2021. Dodatek gazowy będzie tak naprawdę przysługiwać nielicznym.

Ile wyniesie dodatek gazowy 2023?

Przypomnijmy, że z końcem 2022 przestała obowiązywać rządowa tarcza inflacyjna znosząca VAT m.in. także na gaz ziemny i jego dostawy. W 2022 VAT na gaz wynosił 0%, a od 2023 jest to 23% i o tyle na pewno wzrosną ceny gazu dla gospodarstw domowych, mimo zamrożenia cen.

I stąd rozwiązanie dla osób o najniższych dochodach - dodatek gazowy, którego wysokość będzie wynosiła tyle, co podatek VAT. Dodatek gazowy będzie przyznawany w formie zwrotu równowartości VAT za gaz.

Jakie skutki wyższego VAT na gaz od stycznia 2023?

"Przy zamrożeniu taryf na gaz dla gospodarstw domowych powrót do wyższych stawek VAT spowoduje wzrost cen detalicznych gazu o około 20%. Podbije to też inflację CPI (konsumencką) z początkiem 2023 o około 0,5 pkt. proc." podał Tygodnik Ekonomiczny Banku Pekao SA.

Dodatek gazowy - wniosek

O dodatek gazowy - zwrot VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu pierwszej faktury za gaz w nowym roku.

Żeby dostać zwrot pieniędzy, trzeba będzie złożyć wniosek o refundację VAT. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania) wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

Do wniosku o zwrot podatku VAT za gaz trzeba będzie załączyć:

  • umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
  • dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.

Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jedynie odmowa przyznania zwrotu podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji urzędu.

Od kiedy dodatek gazowy?

Rozwiązanie ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Dostawcy gazu z rekompensatą

Dostawcy gazu za sprzedaż gazu po niższych cenach gospodarstwom domowym i podmiotom wrażliwym dostaną od państwa rekompensatę wyrównującą faktyczne wydatki. Podobne rozwiązanie jest w tym roku. W przyszłym roku dojdzie jeszcze dodatkowa rekompensata z tytułu zamrożonych opłat dystrybucyjnych. Na dopłaty rząd ma przeznaczyć ok. 29 mld zł.

Źródło: PAP, GW

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej