Dodatek do gazu 2022 i 2023 - dla kogo jakie dofinansowanie do ogrzewania gazem? Jaki dodatek do gazu w 2023?

2022-11-25 15:12

Dodatek do gazu 2022 przewidziany jest dla tych, którzy do ogrzewania wykorzystują zarówno gaz ziemny, gaz LPG, jak i sieciowy. Jaki dodatek do gazu obowiązuje w tym roku? Wiemy też jakie będzie dofinansowanie do gazu w 2023 w ramach ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. 25 listopada Anna Moskwa ogłosiła szczegóły projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu w 2023 roku.

Spis treści

  1. Jaki dodatek do gazu w 2023? Nie będzie kryterium dochodowego!
  2. Dodatek osłonowy do gazu
  3. Dodatek do gazu LPG - wniosek tylko do 30 listopada!

Jaki dodatek do gazu w 2023? Nie będzie kryterium dochodowego!

25 listopada 2022 rząd ogłosił szczegóły projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Chodzi tu o gospodarstwa domowe, ale także odbiorców wrażliwych. Jak ma wyglądać wsparcie?

W piątek, 25 listopada na konferencji prasowej minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podała informację o zamrożeniu cen gazu bez kryterium dochodowego. Oznajmiła, że ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku lub zbliżonego. Jednocześnie VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki. Aktualnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na gaz wynosi 0%. Dodatkowo dla najuboższych przewidziany będzie dodatek gazowy.

Anna Moskwa poinformowała też, że projekt ws. ustawy gazowej jest obecnie konsultowany przez rząd, a w najbliższych godzinach zostanie przyjęty.

Czytaj więcej:

Poniżej więcej informacji na temat dodatków do gazu, które obowiązują w 2022 roku

Dodatek osłonowy do gazu

Na ten dodatek do gazu przewidziany w 2022 termin składania wniosków minął 31 października, ale wypłaty świadczenia jeszcze trwają. Ostateczny termin wypłat upływa 2 grudnia 2022. O dodatek do gazu w ramach dodatku osłonowego mogły się starać osoby o najniższych dochodach, czyli 

  • osoby, które stanowią jednoosobowe gospodarstwa domowe, o wysokości miesięcznych dochodów nie przekraczających 2100 zł,
  • wieloosobowe gospodarstwa domowe, w których wysokość miesięcznych dochodów na osobę nie przekracza 1500 zł.

Dodatek do gazu w ramach dodatku osłonowego wynosi od 400 zł dla osoby samotnej do 1150 zł, jeśli gospodarstwo domowe liczy 6 i więcej osób, których dochód nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę.

Dodatek do gazu LPG - wniosek tylko do 30 listopada!

Ta forma wsparcia przysługuje tym gospodarstwom domowym, którzy swoje domy ogrzewają gazem LPG. Dopłata do gazu LPG przyznana jest w ramach projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

W ramach tego świadczenia ma być wypłacana jednorazowa kwota w wysokości 500 zł. Dodatek do gazu LPG przyznawany jest gospodarstwu domowemu według zasady: jeden dodatek do gazu na jeden adres. Nie ma w tym przypadku kryterium dochodowego, nie trzeba być właścicielem czy nawet współwłaścicielem domu. Nie trzeba być też zameldowanym pod danym adresem. Można np. wynajmować dom. Warunkiem do spełnienia jest zgłoszenie źródła ciepła w CEEB.

Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o dodatek do gazu LPG, musi się spieszyć - można to zrobić tylko do 30 listopada. Wypłaty świadczeń realizowane są w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

WAŻNE

 Dodatek do gazu LPG nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej