Czy 2 stycznia 2024 jest dniem wolnym od pracy? Jest rozporządzenie premiera!

2023-12-31 8:50

Czy 2 stycznia 2024 jest wolny? Tak zdecydował Prezes Rady Ministrów, wydając rozporządzenie. Dla kogo 2 stycznia jest dniem wolnym od pracy w Polsce, bo jednak nie dla wszystkich? Kto nie musi iść do pracy zaraz po Nowym Roku? Sprawdź szczegóły.

Spis treści

  1. Czy 2 stycznia 2024 jest dniem wolnym od pracy?
  2. Kto ma wolne 2 stycznia w Polsce?
  3. Czy 2 stycznia szkoły mają wolne?

Czy 2 stycznia 2024 jest dniem wolnym od pracy?

O tym, żeby w Nowym Roku wtorek, 2 stycznia był dniem wolnym od pracy zdecydował jeszcze poprzedni Prezes Rady Ministrów, wydając w październiku 2023 rozporządzenie wynikające z Kodeksu pracy. O jaki przepis dokładnie chodzi?

Art. 130 § 2 Kodeksu pracy mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Chodzi o tzw. święta państwowe, czyli święta wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy. W styczniu 2024 są to:

  • 1 stycznia 2024  - Nowy Rok - wypada w poniedziałek,
  • 6 stycznia 2024 - Święto Trzech Króli - wypada w sobotę.

Ponieważ 6 stycznia wypada w sobotę, czyli w dniu harmonogramowo wolnym od pracy, pracodawca ma obowiązek z tego tytułu obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy o 8 godzin - inaczej mówiąc - udzielić dodatkowego dnia wolnego. I jeżeli pracodawcę obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, powinien udzielić wolnego w tym samym miesiącu - w przypadku 6 stycznia powinno być to także w styczniu.

Kto ma wolne 2 stycznia w Polsce?

Trzeba wiedzieć, że wydane rozporządzenie premiera nie dotyczy wszystkich Polaków, choć wielu pracodawców również 2 stycznia ogłosiło dniem wolnym od pracy, a więc wiele firm tego dnia nie pracuje. Decyzja premiera dotyczyła konkretnie pracowników służby cywilnej, czyli wszystkich urzędów podległych rządowi. Oznacza to, że we wtorek 2 stycznia nie będzie można załatwić wszystkich spraw urzędowych, bo urzędy będą nieczynne.

Na stronie Ministerstwa Finansów można przeczytać, że "wolny wtorek związany jest ze Świętem Trzech Króli przypadającym w sobotę. Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tym dniu nieczynne. Natomiast oddziały celne będą otwarte. Podatnicy mogą korzystać z usług online Krajowej Administracji Skarbowej w serwisie e-Urząd Skarbowy, który jest dla nich dostępny 24/7."

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Czy 2 stycznia szkoły mają wolne?

W tym przypadku również należy się wyjaśnienie. Zarządzenie premiera odnośnie dnia wolnego 2 stycznia nie dotyczy szkół czy przedszkoli. We wtorek, 2 stycznia 2024, dzieci wracają do szkoły po bożonarodzeniowej przerwie.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej