CIT 8 w 2023 z dłuższym terminem na rozliczenie. Będzie też więcej czasu na zapłacenie podatku

2023-02-10 7:57
formularz CIT 8
Autor: MF To będzie kolejny rok z wydłużonym terminem składania rocznych deklaracji CIT

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o pracach nad rozporządzeniem wydłużającym o 3 miesiące zarówno termin składania CIT 8, jak i termin zapłaty podatku wykazanego w zeznaniu rocznym.

Spis treści

 1. Kto musi składać CIT 8?
 2. Kiedy należy złożyć CIT 8 w 2023?

CIT 8 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Kto musi składać CIT 8?

Obowiązek zeznania podatkowego CIT- 8 mają:

 • osoby prawne, na przykład spółki z o.o. i akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie,
 • spółki kapitałowe w organizacji, czyli na etapie od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu w rejestrze przedsiębiorców,
 • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem podmiotów bez osobowości prawnej (np. wspólnota mieszkaniowa),
 • spółki komandytowo-akcyjne,
 • spółki komandytowe,
 • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi, tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Kiedy należy złożyć CIT 8 w 2023?

Zgodnie z opublikowanym na stronie ministerstwa komunikatem, rozważane jest wydłużenie terminu złożenia zeznania CIT 8 aż o 3 miesiące. Oznacza to, że roczne deklaracje CIT podatnicy będą musieli złożyć do 30 czerwca 2023. Wydłużenie terminu ma dotyczyć wszystkich podatników.

Jeśli rozważane przez ministerstwo finansów rozporządzenie zostanie wydane, będzie to oznaczało kolejny z rzędu rok z wydłużeniem terminu składania rocznych deklaracji CIT. W poprzednich trzech latach resort finansów również umożliwił rozliczenie oraz wpłatę podatku dla osób prawnych w późniejszym terminie (czyli do 30 czerwca). Zgodnie z uzasadnieniem opublikowanym wówczas przez resort, wydłużenie terminów miało służyć poprawie płynności finansowej przedsiębiorców w okresie epidemii.

W obecnym komunikacie ministerstwo równolegle podkreśla, że nie planuje w tym roku wydłużania terminów dotyczących sprawozdań finansowych. W związku z tym, nawet w przypadku ostatecznego przedłużenia terminu na złożenie zeznania CIT, terminy dotyczące sprawozdania finansowego za rok 2022 pozostaną bez zmian, tj.

 • 31 marca 2023 r. – sporządzenie sprawozdania finansowego,
 • 30 czerwca 2023 r. – zatwierdzenie sprawozdania finansowego,
 • 15 lipca 2023 r. – złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym.

Warto wspomnieć, że w poprzednich latach przedłużeniu terminów dotyczącym zeznania CIT towarzyszyło również wydłużanie terminów dotyczących sprawozdań finansowych.

Na chwilę obecną Ministerstwo nie opublikowało projektu rozporządzenia, ani bardziej szczegółowych informacji dotyczących zasad rozważanego przedłużenia czy harmonogramu planowanych prac legislacyjnych.

Więcej opracowań eksperckich na stronie: studio.pwc.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej