Bon turystyczny 2023 - czy będzie? Czy rząd przewiduje nowy bon na wakacje 2023?

2023-06-12 11:45

Czy będzie nowy Polski Bon Turystyczny 2023/2024? Czy rząd przewiduje bon na wakacje? Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? To ostatnio często zadawane pytania. Przypomnijmy, że bon turystyczny obowiązywał od 2020 roku. Pieniądze pochodziły z tzw. środków covidowych. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczące nowego bonu turystycznego?

Spis treści

  1. Bon turystyczny - dla kogo?
  2. Jak Polacy wykorzystali bon turystyczny?
  3. Czy będzie nowy bon turystyczny 2023/2024?
  4. Co zamiast bonu turystycznego 2023?

Bon turystyczny - dla kogo?

Bon turystyczny był jednorazowym świadczeniem. Obowiązywał od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023. Program polegał na tym, że każda rodzina, na każde dziecko dostawała 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Bon można było do realizować w celach turystycznych np. w hotelach, agroturystyce i na różnych imprezach turystycznych.

Jak Polacy wykorzystali bon turystyczny?

Przez cały okres obowiązywania programu Polski Bon Turystyczny zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji na prawie 3,2 mld zł. Najwięcej płatności bonem odnotowano w woj. małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim – wynika z danych ZUS.

Największe zainteresowanie bonem turystycznym było od lipca do sierpnia 2021 - zrealizowano wtedy ok. 31% wszystkich transakcji. Kolejne duże skoki odnotowano podczas wakacji 2022 i ferii zimowych w marcu 2023.

Czy będzie nowy bon turystyczny 2023/2024?

Nie będzie nowego bonu turystycznego 2023/2024? Rząd myśli o innych formach wsparcia turystyki - powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – tłumaczył PAP wiceminister.

Co zamiast bonu turystycznego 2023?

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk na antenie Radia RMF24 powiedział, że ewentualne nowe wsparcie turystyki będzie zawarte w świadczeniu 500 plus. Mówił wtedy o poszerzeniu wakacyjnej edycji programu o pewną kwotę przeznaczoną na rodzinne cele turystyczne. A może chodziło o zapowiadane 800 plus zamiast 500 plus, które ma być już od czerwca 2023?

Więcej w artykule:

W każdym razie, branża turystyczna oczekuje wsparcia, głównie ze względu na wysoką inflację. Wielu rodzin zwyczajnie nie stać na wakacyjne wyjazdy rodzinne, a usługi hotelarskie są znacznie droższe niż w ubiegłym roku.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej