Będą zmiany w programie Mój Prąd 5.0. Zapowiedziano nowe dopłaty

2023-06-13 13:18

W Programie Mój Prąd 5.0, który ruszył w kwietniu 2023, zapowiadają się zmiany. Mój Prąd ma być rozszerzony o kolejne komponenty. Do czego planowane są nowe dopłaty? Co wiadomo o zmianach w Moim Prądzie 5.0.

Mój Prąd 5.0 to już kolejna edycja programu oferującego dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii, bo warto przypomnieć, że od kwietnia 2023 dotacje można dostać nie tylko do fotowoltaiki i magazynów energii. Program Mój Prąd został rozszerzony o dopłaty do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Teraz pakiet dotacji w Moim Prądzie 5.0 prawdopodobnie jeszcze się zwiększy.

Zmiany w programie Mój Prąd - do czego nowe dopłaty?

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski zapowiedział ostatnio, że planowane jest rozszerzenie programu Mój Prąd 5.0 o nowe komponenty.

Analizujemy, czy dołożyć do programu niewielkie przydomowe elektrownie wiatrowe. (…) Małe przydomowe wiatraki kosztują obecnie ok. 40-50 tys. zł w zależności od producenta oraz mocy instalacji. To są wysokie koszty i będziemy analizować, czy dołożyć do programu ewentualne dotacje do takiej formy energetyki. To, co już zrobiliśmy i na czym nam szczególnie zależało, to włączenie takich komponentów, jak np. magazyny energii czy pompy ciepła, które zwiększają autokonsumpcję wyprodukowanego przez prosumenta prądu” – podkreślił Mirowski.

Wiceprezes NFOŚiGW przyznał, że na razie nie ma w Polsce dużego zainteresowania takim rodzajem energetyki prosumenckiej, ale ten rynek się rozwija.

Paweł Mirowski przekazał ponadto, że "być może w przyszłości uwzględnimy także dofinansowanie do wentylacyjnych systemów rekuperacji, pozwalające na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego)". "Dzięki rekuperacji można oddychać świeżym powietrzem bez otwierania okien i niepotrzebnych strat energii, czyli jest to kolejny element, który niesie ze sobą poprawę efektywności energetycznej całego procesu, także budynku" - wskazał.

21 tys. wniosków na ponad 180 mln zł

Mój Prąd to program cieszący się dużym zainteresowaniem. NFOŚiGW przekazał, że w programie Mój Prąd 5.0 złożono ponad do tej pory 21,3 tys. wniosków na kwotę 183,4 mln zł. Najwięcej wniosków, bo blisko 21,2 tys. złożono na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych (127,5 mln zł). Na kolejnych miejscach są:

  • pompy ciepła - 2086 wniosków na 30,9 mln zł,
  • magazyny energii - 1251 wniosków na 17,8 mln zł,
  • magazyny ciepła - 1008 wniosków na 4,3 mln zł,
  • systemy zarządzania energią - 872 wnioski na 2,4 mln zł,
  • kolektory słoneczne - 42 wnioski na 136,5 tys. zł.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej