50 tys. dla wspólnot, 6 tys. dla osób fizycznych. O dotacje można się starać tylko do 17 czerwca

2024-06-05 13:10
Mała retencja wodna
Autor: Andrzej Szandomirski

Program dotacji skierowany jest zarówno do wspólnot mieszkaniowych, jak i osób fizycznych. Chodzi o dofinansowanie do systemów małej retencji, umożliwiających gromadzenie wody deszczowej. W ramach programu "Mała retencja" można zdobyć od 6 do 50 tys. zł. Gdzie przyjmuję wnioski, bo nie jest to program ogólnopolski.

Spis treści

  1. Dla kogo dofinansowanie do małej retencji?
  2. Jaki warunek trzeba spełnić?
  3. Na co można dostać dofinansowanie?
  4. Gdzie składać wnioski?

Tym razem program "Mała retencja" ruszył w Poznaniu. Miasto ma do rozdania na małą retencję milion złotych. Wnioski o dofinansowanie systemów gromadzenia deszczówki można składać do 17 czerwca 2024. O dopłaty mogą się starać zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i osoby fizyczne. 

Dla kogo dofinansowanie do małej retencji?

Jak można przeczytać na stronie urzędu miasta, dofinansowanie mogą starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe, w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1996 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 ze zm.), instytucje czy przedsiębiorcy.

Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów inwestycji. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł.

Jaki warunek trzeba spełnić?

Nieruchomość na jaką przysługuje dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania, a wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny pozwalający na dysponowanie nieruchomością.

mała retencja
Autor: Urząd Miasta Poznania Program powstał po to, by zwiększyć liczbę rozwiązań poświęconych retencji. Chodzi o to, by woda "nie uciekała"

Na co można dostać dofinansowanie?

W ramach programu "Mała retencja" dotacja może być przyznana na wykonanie lub modernizację systemu deszczowego, a dokładnie:

  1. zakupu zbiornika naziemnego lub podziemnego, rury łączącej zbiornik z orynnowaniem, elementów hydraulicznych oraz elementów przyłączeniowych łączących zbiornik z dopływem wody deszczowej, pompy zanurzeniowej, nawierzchniowej, automatycznej do zbiornika podziemnego lub naziemnego,
  2. kosztu transportu z miejsca zakupu do miejsca realizacji inwestycji,
  3. kosztu robocizny związanych z zaprojektowaniem oraz wykonaniem prac montażowych lub modernizacyjnych.

Gdzie składać wnioski?

Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie miasta - w biurze podawczym przy placu Kolegiackim 17 - lub wysłać je listem poleconym na adres: Urząd Miasta Poznania - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, z dopiskiem: Mała Retencja.

Wnioskodawca jest informowany o odrzuceniu lub pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, lub o przyznaniu dotacji w terminie 7 dni od podjęcia decyzji w sprawie rozpoznania wniosku.Decyzja w sprawie udzielenia dotacji powinna być podjęta najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej